Globaalne fintech-investeeringute maht langes mullu alla 100 miljardi dollari piiri, mis oli viimase seitsme aasta madalaim tase, märgib KPMG raport Pulse of Fintech. Eesti fintech’id on suutnud endiselt edukalt kapitali tõsta, et toetada kasvu- ja laienemisplaane, leiavad KPMG eksperdid.

- KPMG ühinemiste ja ülevõtmiste valdkonnajuht Dmitri Ševoldajev (vasakul) ja vanemnõustaja Rupert Erits.
Globaalselt tehti investeeringuid mullu üle 60% vähem kui tippajal, 2021. aastal. Liidripositsiooni säilitas USA, kus tehti tehinguid 50,7 miljardi dollari ulatuses ehk üle poole kõigist 2024. aasta fintech-investeeringutest.
Aktiivsusele avaldas negatiivset mõju mitme teguri kokkulangemine, sealhulgas makromajanduslikud surved, geopoliitilised pinged, valimised suurriikides, mured ettevõtete väärtuse pärast ning M&A tehinguturu aeglustumine. Fintech’ide M&A tehingute väärtus langes aastaga viiendiku võrra ehk 49,6 miljardi dollarini.
Eesti fintech kaasas üle 40 miljoni euro
"Viimaste aastate globaalne ebakindlus ja investeerimisaktiivsuse kukkumine ei ole ka kohalikku fintech’i maastikku puutumata jätnud, kuid Eesti finantstehnoloogia ettevõtted on demonstreerinud märkimisväärset vastupidavust ja innovatsiooni. Sektori ettevõtted on jätkuvalt suutnud edukalt kapitali tõsta oma kasvu ja laienemisplaanide teostamiseks. Kokku kaasasid kohalikud finantstehnoloogiaettevõtted üle 40 miljoni euro ning nende seas olid näiteks Tuum, Mifundo, Bilance ja Fairown,“ ütles KPMG ühinemiste ja ülevõtmiste valdkonnajuht Dmitri Ševoldajev.
Positiivset mõju avaldab tehingute aktiivsuse kasvule intressimäärade langus, mis vähendab tehingu kulusid ja avab uusi finantseerimise võimalusi.
2025. aastasse vaadates on Ševoldajevi sõnul põhjust mõõdukaks optimismiks. „Globaalselt vaadates on paljud olulised üldvalimised aset leidnud ning investeerimis- ja tehinguaktiivsus, eriti Euroopas, hakkab taas elavnema. Positiivset mõju avaldab tehingute aktiivsuse kasvule intressimäärade langus, mis vähendab tehingu kulusid ja avab uusi finantseerimise võimalusi. Siiski on ka mitmed riskid endiselt üleval, sh geopoliitiline olukord ja laiem regulatiivne keskkond ning bürokraatia, mis endiselt mõningal määral pärsib finantstehnoloogia ettevõtete kasvu.“
„Kohalikud fintech-ettevõtted olid ka tehinguturul aktiivsed, kus üks märkimisväärsemaid tehinguid oli Eesti päritolu Monese omandamine Pockiti poolt. See ühinemine toetab digitaalse panganduse maastiku ümberkujundamist ning võimaldab pakkuda täiustatud teenuseid miljonitele klientidele üle Euroopa,“ ütles KPMG ühinemiste ja ülevõtmiste valdkonna vanemnõustaja Rupert Erits.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Finantssektor on praegu üks neid valdkondi, kus AI teoreetilised võimalused saavad praktiliseks reaalsuseks. Otseselt muutub ka kliendi ja panga suhe.
Euroopa Liit on astunud järjekordse sammu rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise reguleerimises. Erinevalt varasemast ei ole tegemist üksnes seni kehtinud reeglite täpsustamisega. Ees on ootamas laiaulatuslik reform, mille eesmärgiks on nõudeid ühtlustada ning järelevalvet tõhustata. Uued nõuded mõjutavad kõiki finantsasutusi ja teisi kohustatud isikuid, kuid erilist tähelepanu peaks neile pöörama fintech ettevõtted.
Soome on Eesti ettevõtjale üks loogilisemaid laienemissihte – geograafiliselt lähedal, majanduslikult arusaadav ja kultuuriliselt tuttav. Kuid see ei tähenda, et Soomes äritegevus oleks lihtne või kiiresti tasuv. Saates „Finantsuudised fookuses“ arutasid Soome turu plusse ja miinuseid kaks kogenud praktikut: Soome-Eesti Kaubanduskoja ja Finesta Balticu juhatuse liige Heikki Mäki ning Soomes tegutseva raamatupidamis- ja maksunõustamisettevõtte CH Konsultatsioonid juht Christer Haimi. Kahe peale kokku ulatuvad nende kogemused Eesti ja Soome vahel äri ajades pea neljakümne aastani.