Jaeinvestor, TalTechi finantsanalüüsi õppejõud ning raadiosaate „Finantsuudised fookuses“ juht Paavo Siimann koostas investeerimisteesi, tuues välja sammud, mis on vajalikud kaalutletud investeerimisotsuse langetamiseks.
- Paavo Siimann Foto: Liis Treimann
Analüüsi eesmärk on aidata investoril läbi mõelda, kas konkreetne investeering on atraktiivne ning hinnata selle võimalikke riske ja eeliseid. „Kui mõne sammu käigus ilmneb oluline risk või „punane lipp“, võib tegevuse katkestada, rõhutas Siimann. „Teesi koostamisel kasutasin prospekti, esitlusi, avalikke finantsaruandeid ning küsisin ettevõtte juhtkonnalt lisaandmeid. Iga potentsiaalne investor võib kasutada seda analüüsi oma investeerimisteesi põhjana ning kohandada vastavalt vajadusele.“
Siimann märgib, et parasjagu IPOt läbi viiv Eleving tasus tema ajalise panuse eest, kuid rõhutab, et on oma arvamuses sõltumatu. “Iga potentsiaalne investor võib kasutada seda analüüsi oma investeerimisteesi põhjana ka teiste investeerimispakkumiste hindamisel.”
1. Investeerimise eesmärk ja strateegia
- Meenuta, mis on Sinu portfellistrateegia ehk investeerimise eesmärk. Näiteks: kapitali kasv, regulaarse lisasissetuleku tekitamine, pikaajaline pensioniks valmistumine vms. Inspiratsiooni selleks saad näiteks Marko Oolo hiljutisest artiklist (LINK).
- Minu eesmärk on, et investeerimisportfell jaguneks pooleks: pooled investeeringud panustaksid kapitali kasvu ja pooled jooksva sissetuleku suurendamiseks.
- Kas ja kuidas see investeering sobituks sinu üldisesse portfelli? Kas see on pikaajaline, lühiajaline, passiivne või aktiivne investeering?
- Olen otsimas oma portfelli jooksvat sissetulekut loovat finantsinstrumenti. Kui Elevingi investeeriksin, ei oskaks kohe arvata, kas tegu saaks olema lühi- või pikaajalise investeeringuga, kuid ettevõtte kvartaalseid finantstulemusi tuleks kindlasti aktiivselt jälgima hakata.
2. Ettevõtte tausta mõistmine
- Eleving Group on laialdase tegevuspiirkonnaga fintech ettevõte, mis pakub sõiduki- ja tarbijafinantseerimise lahendusi Euroopas, Aafrikas ja Kesk-Aasias.
- Mitmetel turgudel ja erinevatel kontinentidel tegutsemine on minu jaoks eelis. Minu hinnangul on tegu laenuäriga, kes kasutab finantstehnoloogilisi lahendusi. Sõltuvalt turust jäävad ettevõtte välja antud laenud 20–80% vahele. Neid intressimäärasid on mõistlik võrrelda kohalike turgude intressimääradega. Tõenäoliselt suudab Eleving pankadega võrreldes oma nõuded vähemtõhusalt tagada, mistõttu on loogiline, et ettevõte küsib täiendava riski võtmise eest suuremat intressi. Ettevõttel on eetikakoodeks, millest selgub, et jälgitakse vastutustundliku laenamise põhimõtteid ja välditakse korruptsiooni. Ettevõte on varasemalt emiteerinud ka avalikult kaubeldavaid võlakirju. Võlakirjade intressimäär on fikseeritud nominaalväärtuse suhtes.
- Omanike taust ja senine tegevus (kui siin tekib punane lipp, siis võib edasisest loobuda). Ettevõttel on neli asutajat: üle 43,7% osalust kuulub Aigars Kesenfeldsile ning võrdselt 14,6% veel kolmele kaasasutajale.
- Suuraktsionäril Aigars Kesenfeldsil on pikaajaline kogemus laenuäride ülesehitamisel (Mintos, Mogo jne), mis Elevingi vaatest on positiivne. Suuraktsionär hoiab meedias madalat profiili. On oluline, et suurettevõtjad suhtleksid meediaga, siis saab paremini aru nende väärtusruumist. Jooksev äritulemuste kommenteerimine peaks olema ettevõtte juhtkonna vastutusala.
3. Ettevõtte fundamentaalne analüüs
Vaata ettevõtte finantsaruandeid (kasumiaruanne, bilanss, rahakäibe aruanne). Olulised näitajad on:
- Tulu kasv: Kas ettevõtte tulu kasvab või kahaneb? Ettevõtte on olnud pidevas kasvus alates asutamisest 2012. aastal. Elevingi 2024. aasta esimese poolaasta intressitulu suurenes 95,1 miljoni euroni (juurdekasv 21% võrreldes eelneva aasta sama perioodiga). Tulu suurenemist põhjustasid nii orgaaniline kasv kui EC Finance Group SIA omandamine juulis 2023. 2023. aasta intressitulu juurdekasv oli 8% võrreldes 2022. aastaga.
- Kasumlikkus: Kas ettevõte teenib kasumit? Kui suur on kasumlikkus? Ettevõte on olnud pikaajaliselt kasumlik. 2024. aasta esimesel poolaastal jäi iga intressituludest teenitud eurost 15,4 senti puhaskasumiks jooksvast äritegevusest (2023. aasta samal perioodil 14,5 senti). Omakapitali puhasrentaablus suurenes 2023. aastal 44,2%-ni (2022. aastal 33,7%). Kuna tavapäraselt peetakse väga heaks juba 20%-list omakapitali puhasrentaablust, siis tuleb uurida võlakoormust, sest äkki on omakapitali liiga vähe (ääremärkus: matemaatiliselt saab positiivse omakapitali puhasrentaabluse kas kahjumi jagamisel negatiivse omakapitaliga, mis antud ettevõtte puhul ei ole teema). Silma hakkas, et laenukahjumikulud olid 2024. aasta esimesel poolaastal 18 senti iga teenitud intressitulu euro kohta (2023. aasta samal perioodil 21 senti). Langev trend on positiivne. Kõrge näitaja põhjustatud äritegevuse omapärast ja laienemisest. Autorile teadaolevalt ei olnud ettevõttel suuri ühekordseid tulusid ja kulude vähendusi, mis oleksid puhaskasumit tavapärasest suuremana näidanud.
- Rahakäibed: Kas ettevõte teenib piisavalt raha oma tegevuse jätkamiseks ja kasvuks? Kas tegu on püramiidskeemiga (st kukub kokku, kui uut kapitali ei suudeta kaasata)? Arvestades, et ettevõte tegutseb ka mitmetel minu jaoks eksootilistel turgudel, tasub aru saada, kas teenitud intressitulud ja laekunud intressid on ikka sarnases suurusjärgus. Elevingi puhul on see kriteerium täidetud. Ettevõte suudaks (aeglasemalt) kasvada ka ilma kapitali kaasamata, püramiidskeemi tunnused puuduvad. Raha teenimise võimekust näitab ka, et ettevõte on varasematel aastatel kahel korral aastas dividende tasunud.
- Võlakoormus: Kui palju on ettevõttel võlgu? Kas nad suudavad seda hallata? Taustinfo: pankade laenude ja omakapitali suhe võiks jääda 10:1 ja 12:1 vahele, vähemstabiilsetel turgudel tegutsemise korral 8:1. Elevingi võlgade ja omakapital suhe on viimastel aastatel langenud suhtelt 9,2:1 seisuga 31.12.2021 suhteni 4,8:1 seisuga 30.06.2024, mis on positiivne trend ja vastab ettevõtte riskiprofiilile.
- Bilansi struktuur: kas hakkab silma mingeid eripärasid? Tavapärane finantseerimisettevõtte bilansistruktuur.
- Muu info Rahvusvaheline reitinguagentuur Fitch Ratings tunnustas Elevingi paranenud bilansistruktuuri ja järjepidevat kasumlikkust. 2024. aasta teises kvartalis tõsteti Grupi krediidireitingut B- pealt B-le (stabiilne väljavaade).
- Juhtimine: Kes juhib ettevõtet? Milline on nende taust?
- Elevingi peadirektor Modestas Sudnius on teinud ettevõttesisese karjääri, alustades 2013. aastal Leedu turu juhina. Finantsdirektor Maris Kreics on ettevõttes 2015. aastast, omandanud finantsvaldkonnas tunnustatud CFA ja ACCA sertifikaadid, auditi taustaga. Ettevõte on moodustanud kolmeliikmelise nõukogu, mille kaks liiget on sõltumatud.
4. Majandustsükli mõju
- Millised on olulised väliskeskkonna tegurid, mis võivad mõjutada ettevõtte tulevikku (intressimäärad, inflatsioon, regulatiivsed muudatused jne)?
- Majanduse kasvutsükkel, mil eraisikute kindlustunne suureneb, mõjub finantseerimisettevõtetele positiivselt. Majanduse langusfaas suurendab laenukahjumeid ja finantseerimisteenuseid pakkuvad ettevõtted võivad langeda kahjumisse.
5. Ärimudel ja tulevik
- Kas ärimudel on jätkusuutlik ja skaleeritav? Kas see suudab kasvada ilma oluliselt suurendamata kulusid?
- Arenevatel turgudel huvi mobiilsusvõimaluste vastu tõenäoliselt kasvab. Finantstehnoloogiad, mida ettevõte kasutab laenusaajate ja autode väärtuse hindamiseks, on lihtsalt skaleeritavad. Ettevõte näeb kõige suuremat kasvu olemasolevatel turgudel: see peaks ettevõtte kasumlikkusele hästi mõjuma, sest tulud peaksid püsikuludest kiiremini kasvama. Ettevõtte juhtkonna hinnangul jõuavad uued turud kasumisse vähemalt kolme aasta jooksul, mis minu meelest on lühike aeg.
6. Riskide analüüs
- Millised on suurimad riskid, mis mõjutavad kapitali kasvu või dividendide maksemise võimet? Mis võib minna valesti ja kuidas need riskid võiksid mõjutada investeeringu väärtust?
- Poliitilised/regulatiivsed riskid. Kohalikud seadusandjad võivad seada piiranguid laenuäridele, mis võib sundida ettevõtet mõnelt turul lahkuma ja/või mõjutada ettevõtte kasumlikkust. Segased seadused võivad kaasa tuua ootamatuid ja kulukaid kohtuvaidlusi. Portfellirisk. Majanduslangus põhjustab intressitulude langust, laenukahjumite tõusu ning mõjutab negatiivselt eraklientide võimekust laene tagasi maksta. Oluline silmas pidada, kuna laenukahjumite kahekordistamisel läheks ettevõtte kahjumisse. Strateegiline risk. Põletatakse raha, et suurt kasvu näidata ning see mõjutab märkimisväärselt kogu ettevõtte finantstulemust. Finantseerimisrisk. Ettevõte kaasab kapitali tingimustel, mis teatud majanduskeskkonnas teevad refinantseerimise keeruliseks või võimatuks, kuna tagatisvarade väärtuse langes. Konkurentsi tihenemine vähendab ettevõtte võimet kasvada ja/või intressitulu teenida. Suuromaniku risk. Suuromanik võib teha strateegilisi otsuseid, mis on kooskõlas tema pikaajaliste huvidega, kuid mitte tingimata teiste aktsionäride huvidega. Samuti on oluline veenduda, et seotud osapoolte vahelised tehingud toimuvad turuhinnas. Enamusaktsionäri otsus hoida madalat profiili meedias võib mõjutada Elevingi mainet. Balti börsi vähene kauplemisaktiivsus. Oluline silmas pidada, kui tekib vajadus kiirelt aktsiad maha müüa.
7. Väärtuse määratlemine ja hinnakujundus
- Kas ettevõtte aktsiahind on hetkel üle- või alahinnatud?
- P/E väärtus on hetkel vahemikus 6–8, mis on huvipakkuv. Juulist 2024 kehtiva dividendipoliitika põhjal on ennustatav dividendimäär mõne aasta pärast 10% (2023. aastal 5,8%). Kas usun seda lugu või see on liiga optimistlik? Enlight Research (LINK) pakub aktsia õiglaseks väärtuseks 2,39 eurot (vahemikus 2,13–2,64 eurot). Hea taustinfo, arvestades, et analüütikute meeskond suudab üksikisikuga võrreldes läbi töötada suurema infomahu. Elevingi pakkumishind on vahemikus 1,60–1,85 eurot.
Seotud lood
Eesti ja kogu Baltikumi suurim kasutatud autode jaemüüja AS Longo Group pakub kõigis kolmes Balti riigis võlakirju summas 10 miljonit eurot, mille aastane fikseeritud intressimäär on 10% ja tähtaeg kolm aastat. Võlakirjade märkimisperiood kestab kuni 25. novembrini ning on avatud nii jae- kui ka kutselistele investoritele.