RIKi tiimijuht usub, et juba aasta pärast töötab maagia „Majandusaasta aruanne, täida end ise!“
Millal saabub aeg, kui ettevõtte saab majandusaasta aruande koos kõigi lisadega luua ja edastada e-äriregistrile oma majandustarkvarast ühe klikiga, ilma aruande koostamiseks eraldi tegevusi tegemata?
RIKi null-aruandluse tiimijuht Aleksandr Beloussov ja saatejuht, Eesti Raamatupidajate Kogu juhatuse esimees, Margus Tammeraja MKMi reaalajamanduse projekti raames valminud videopodcastis "Majandusaasta aruanne, täida end ise!"
Registrite ja Infosüsteemide Keskuse (RIK) null-aruandluse tiimijuht Aleksandr Beloussov ütleb videopodcastis „Majandusaasta aruanne, täida end ise!“, et vähemalt osades majandustarkvarades on oodata vastava funktsionaalsuse valmimist 2025. aastal. Äriregistril on kavas selliste tarkvarade liidestamine oma süsteemiga ära teha 2025. aastal.
Beloussov lubab podcastis, et mikroettevõtjatel, kes kasutavad vajalikud täiendused varakult saanud tarkvara, avaneb artikli alguses kirjeldatud võimalus 2025. aasta aruande esitamisel ehk 2026. aastal. Tema hinnangul saab siis 80-90% aruandest automaatselt eeltäita – süsteem suudab ettevõtte saadetavatest algandmetest kokku panna nii bilansi, kasumiaruande, rahavoogude aruande, omakapitali muutuste aruande kui ka keerulisi lisasid nagu näiteks materiaalne põhivara.
Beloussovi sõnul on see, kuidas andmepõhise aruandluses puhul andmeid töödeldakse, väga tehniline info, mida raamatupidaja ei peagi teadma – raamatupidaja jaoks toimub see „maagiliselt“ tema töö taustal.
Tehisintellektiga pole sellel „maagial“ mingit pistmist. Null-aruandluse tiimijuhi sõnul küll uuriti, kas kuumaks kõneaineks olevad AI-tehnoloogiad saaksid olla andmepõhise aruandluse teostamise alternatiivseks viisiks, aga ei – praegune tehisintellekt ei tööta majandusaasta aruannete koostamiseks piisavalt täpselt.
Saate lõpetuseks soovitasid Beloussov ja saatejuht Margus Tammeraja raamatupidjatel ja ettevõtjatel ühendust võtta oma majandustarkvara pakkujaga ja küsida, millal saab neil valmis XBRL GL (eXtensible Business Reporting Language Global Ledger, majandustehingu kirjeldamise standard) liides andmevahetuseks RIK-i ja statistikaametiga.
Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium kuulutas äsja, et valmis sai Strateegia Akadeemia uus saade, kus räägitakse reaalajamajandusest, mis „aitab säästa tühja töö tegemisest“. Ja väidetakse, et esmatähtis pole aruannete hulga vähendamine, vaid aruannete täitmiseks kuluva aja kokkuhoid.
Merit Tarkvara toodab Eesti kõige populaarsemaid raamatupidamisprogramme Merit Aktiva ja Merit Palk, mis täna arvestab Eestis palka igale neljandale erasektori töötajale. Merit Tarkvara finantsjuhi Annika Traksiga sõnul on ettevõtte edu taga pühendumine oma toodete täiustamisele ja kasutajamugavuse suurendamisele.
Aruanded, arved, kviitungid ja veoselehed võiksid kõik olla elektroonilised ja liikuda reaalajas. See annaks tohutu ajavõidu ja muudaks ettevõtte majandusarvestuse efektiivsemaks. Ettevõtjad saaksid andmete põhjal langetada kiireid otsuseid.
Finantsjuhtide ja raamatupidajate töö on täis väljakutseid: palju tabeleid, rohkelt andmeid, vajadus täpsete ja õigeaegsete aruannete järele ning palju korduvaid ülesandeid, mis nõuavad tohutult aega. Power Platform pakub neile väljakutsetele lahendust, võimaldades automatiseerida igapäevaseid protsesse, standardiseerida aruandlust ja luua dünaamilisi aruandeid.