USA presidendi Donald Trumpi tollisõda ei ohusta mitte ainult ülemaailmset kaubandussüsteemi, vaid õõnestab ka usaldust USA riigivõlakirjade ja dollari vastu. See peaks häirima kõiki, sest ülemaailmne finantssüsteem toetub eeldusele, et USA riigivõlakirjad on kõige turvalisemad varad.

- Philippe Legrain on London School of Economicsi külalisvanemteadur. Aastatel 2011-2014 oli ta Euroopa Komisjoni presidendi majandusnõunik.
- Foto: TEDxMonteCarlo'
Alanud alternatiivsete turvaliste varade otsimine annab Euroopa Liidule enneolematu võimaluse: lisaks investorite kasvava nõudluse rahuldamisele tugevdaks ELi ühiste võlakirjade ulatuslik emiteerimine Euroopa majandust, julgeolekut ja poliitilist autonoomiat.
USA valitsuse pikaajalised võlakirjad on pikka aega olnud rahale ülimalt turvaline varjupaik. Isegi siis, kui ülemaailmne rahutus on alguse saanud Ameerika Ühendriikidest, nagu 2008. aasta finantskriisi ajal, on investorid otsinud varju USA riigivõlakirjadest.
Lisaks investorite kasvava nõudluse rahuldamisele tugevdaks ELi ühiste võlakirjade ulatuslik emiteerimine Euroopa majandust, julgeolekut ja poliitilist autonoomiat.
Nüüd on kõik muutunud: Trumpi tolliteadete tõttu ei loobunud investorid mitte ainult USA aktsiatest, vaid ka USA riigivõlakirjadest ja dollarist, ostes selle asemel kulda, Šveitsi franki ja eurot. Lisaks majanduskriisi vallandamisele põhjustab Trumpi destruktiivne poliitika usalduskriisi USA enda vastu. Kuigi Trumpi otsustas 9. aprillil tollid osaliselt peatada, on olukord endiselt ebastabiilne. Kui usaldus on kord kahanenud, ei ole seda kerge taastada – eriti kui valitseb tohutu ebakindlus selle suhtes, millega Trump järgmisena mööda paneb.
USA riigivõlakirjade turg on tohutu,
28,6 triljonit dollarit, mis tähendab, et ka investorite väike soov rahapaigutusi muuta võib tekitada tohutu nõudluse eurodes nomineeritud turvaliste varade järele. Isegi Itaalia riigivõlakirjad, mida tavaliselt peetakse riskantseks investeeringuks, on viimasel ajal tõusnud. Investorite himu ELi võlakirjade, millel on tavaliselt AAA krediidireiting, järele oleks peaaegu kindlasti suur.
EL on juba emiteerinud ligikaudu 1,3 triljoni euro eest ühiseid võlakirjasid. Ligikaudu 620 miljardi euro väärtuses ELi võlakirju
on emiteeritud COVID-19 ajal käivitatud majanduse elavdamise programmide rahastamiseks; Euroopa Investeerimispank oli eelmise aasta seisuga emiteerinud 420 miljardi euro
väärtuses võlakirju; Euroopa Stabiilsusmehhanismil (koos oma eelkäijaga) on käibel 280 miljardi euro väärtuses võlakirju.
Kuid ELi võlakirjade maht on endiselt väike võrreldes USA riigivõlakirjaturuga ning uute võlakirjade emiteerimine on suhteliselt väike ja ebakorrapärane. Pandeemiaga seotud ELi kollektiivne laenuvõtmine oli mõeldud ühekordseks programmiks ja Euroopa Komisjoni uus 150 miljardi euro suurune laenuvõimalus ELi valitsustele ühiste kaitsehangete jaoks on samuti ajaliselt piiratud.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
USA presidendi Donald Trumpi agressiivne kaubandusstrateegia seisab peagi silmitsi põhimõttelise vastuoluga: tariifide kehtestamine ja mitmepoolsuse tagasilükkamine Ameerika töökohtade kaitsmise nimel on vastuolus tema eesmärgiga säilitada dollari roll maailma domineeriva reservvaluutana. Dollar – vaatamata oma praegusele tugevusele – saab suure tõenäosusega löögi.
Olles aastaid töötanud arenevate turgude ökonomistina, kõigepealt Rahvusvahelises Valuutafondis ja seejärel Wall Streetil, tunnen ma ära kui arengumaa on hädas. Mul on valus seda öelda, kuid Ameerika Ühendriikide majanduses on praegu palju samasuguseid hoiatusmärke. Veelgi hullem on see, et oma suuruse tõttu on Ameerikal maailmamajandusele palju suurem mõju kui mis tahes muul maal.
USA president Donald Trump on oma esimeste ametinädalate jooksul püüdnud mitmete korralduste abil lammutada rahvusvahelist korda, mida USA aitas luua pärast Teist maailmasõda. Käimas on kõigi mitmepoolsete organisatsioonide läbivaatamine, et otsustada, kas USA peaks jääma või lahkuma. Trump on otsustanud ka rahvusvahelise kaubandussüsteemi uppi lüüa.
Asjaolu, et Trumpi administratsioon kehtestab ülejäänud maailmale „ hullumeelsed“ tollimaksud, on pannud osad kommentaatorid muretsema nende „mõistlikuks pesemise“ pärast: see tähendab, et poliitikale, millel puudub mõistlik põhjendus, omistatakse veenvaid põhjendusi. Nad väidavad, et see juhib tähelepanu kõrvale otse meie silme all toimuvast kelmusest.
Balti riikide juhtiv laenuvõrdlusplatvorm Altero on laiendamas oma koostöövõrgustikku Eestis, tuues klientideni veelgi rohkem paindlikke ja konkurentsivõimelisi laenupakkumisi. Hiljuti liitusid platvormiga Citadele pank ja Mogo, kes pakuvad Eesti turul väikelaene.