10.-11. aprillil toimuva 27. Pärnu Finantskonverentsi pealkiri on „Murrame läbi! Finantsjuhtide aeg“. Konverentsi fookuses on küsimus, mida finantsjuhid ja finantsjuhtimine saab teha, et ettevõtetele – ja üldse Eesti majandusele – tagasi anda konkurentsivõime ning varasem sära.

- Pärnu Finantskonverents 2024 Foto: Raul Mee
Pikast masendust tekitavast majandusmeeleolust välja murdmisse annavad Pärnus oma panuse järgnevad esinejad ja ettekanded. Esinejate nimekiri täieneb veel.
Alex Edmans: pidepunktid finantsjuhtidele, kes asuvad ettevõttele ja toodetele suurema väärtuse andmise udusele teele
Üks levinud poliitikanõuanne konkurentsivõimega hädas olevatele Eesti ettevõtetele on: hakake pakkuma kõrgema lisandväärtusega tooteid ja teenuseid. Lihtne öelda… London Business Schooli rahandusprofessor Alex Edmans annab pidepunktid sellel keerulisel teel liikumiseks.
Kuidas leida ja juhtida immateriaalseid tegureid, mis pole üle haibitud ja millel on tõepoolest potentsiaali ettevõtte väärtust ja konkurentsivõimet kasvatada? Kuidas finantsjuhile väärilise ratsionaalsusega käsitleda teemasid, mis kipuvad olema väga politiseeritud ja kalduvad liigsesse bürokraatiasse (loe: ESG/kestlikkus)?
Alex on paljudele finantsistidele õpingute ajast tuttava ärirahanduse õpiku „Principles of Corporate Finance“ uus kaasautor. Ta on menukate raamatute „Grow the Pie: How Great Companies Deliver Both Purpose and Profit“ (2020) ja „May Contain Lies: How Stories, Statistics, and Studies Exploit Our Biases―And What We Can Do about It“ (2024) autor.
Pärnu Finantskonverents toimub 10.-11. aprillil 2024. Osta piletid SIIT. Eesti Gaasi ja tema finantsjuhi tõus ja tõus
Pärnu Finantskonverentsil on tava, et tiitli Aasta Mõjukaim Finantsjuht saanu esineb järgneva aasta konverentsil.
Kui Eesti Gaasi finantsjuht Vaiko Tammeväli juba poleks tiitli Mõjukaim Finantsjuht omanik, siis oleks ta tugev kandidaat 2025. aasta konkursil. Teatas ju Eesti Gaas äsja, et ostis Saksa energiakontsernilt 120 miljoni euroga selle Poola äritegevuse.
Seega on teil haruldane võimalus kuulata Eesti ühe tugevama ja ambitsioonikama ettevõtte finantsjuhi ettekannet, mis avab nii Eesti Gaasi, selle emaettevõtte Infortar kui ka Vaiko enda edu saladusi.
Mari-Liis Kikas: näiteid ja nõuandeid finantsjuhtimise abil uute võimaluste loomiseks
Mari-Liis osutab finantsjuhtimise teenust ligikaudu 70 ettevõttele. Jah – seitsmekümnele. Ta suudab seda, sest on automatiseerinud klientide finantsprotsessid ja viinud need kooskõlla ärimudeliga. Mari-Liis toob oma praktikast näiteid, millised võimalused avanevad ettevõtetele läbi targema ja optimeeritud finantsjuhtimise ning kuidas nende võimaluste kasutusele võtmine aitab kasumit kasvatada.
Priit Perens: kuidas ligi 5 aastat arstide juhtimist muutis põlise pankuri ja finantsjuhi maailmapilti
Priit on alates 2020. aasta septembrist Tartu Ülikooli Kliinikumi juht. Enne seda – 1990ndate algusest saadik – töötas Priit mitmesugustel juhtivatel kohtadel, peamiselt panganduses (Eesti Investeerimispangas, Optiva/Sampo Pangas, Hansapangas/Swedbankis), ning sajandivahetuse paiku paar aastat ka Narva Elektrijaamade ja NRG Energy finantsjuhina.
Raido Toonekurg: miks Modera on börsiusku
Raido on automüügi tarkvara pakkuva AS Modera aktsionär ja kuni 15. jaanuarini juhatuse esimees. Modera on suhteliselt väike ettevõte (2023. aasta müügitulu oli pisut üle kahe miljoni euro) ja tal pole täiskohaga finantsjuhtigi. Ent Modera on alates 2021. aasta oktoobrist börsil (First Northi nimekirjas) oma aktsiatega ja alates 2024. aasta septembrist ka võlakirjadega. Raido räägib, miks Moderale meeldib kapitali kaasamiseks kasutada börsi ja kuidas noteerimisega kaasneva halduskoormusega tõhusalt hakkama saada.
Reeda Tuula-Fjodorov: eesmärgi poole pinge ja väsimuse kiuste – õppetunnid kõige ehedamast meeskonnatöö praktikast
Reeda on seiklusspordi Euroopa ja maailmameistrivõistlustel mitu poodiumikohta võitnud võistkonna Estonian ACE Adventure liige (n-ö tavaelus on ta Tallinna Ülikooli rekreatsioonikorralduse teadur ja õpetaja). Sellel tasemel seiklussport tähendab mitu ööpäeva kestvat 500-800 km pikkust ekspeditsiooni läbi metsikute maastike jalgsi, jalgrattal, kajakkidel ja muudel „kondimootoriga“ liikumisviisidel. Reeda räägib, kuidas nende võistkond oskab ühtsena ja eesmärgistatuna püsida teekonnal, mis paneb proovile kõigi liikmete stressi, ebamugavuse, väsimuse ja valu talumise võime.
Pärnu Finantskonverents toimub 10.-11. aprillil 2024. Osta piletid SIIT. Finantsjuhid on Marsilt, kestlikkusejuhid Veenuselt, turundusjuhid Merkuurilt, omanikud Jupiterilt?
Kuidas mõjutab juhtkonna koostööd kestlikkuseteema jõuline päevakorda kerkimine? Kuivõrd finantsjuhi, kestlikkusejuhi, turundusjuhi ja omaniku arusaamad ettevõtte prioriteetidest ühte langevad? Kas kasumlikkuse ja kestlikkuse vahel on lõhe? Kas finantsinimesed on liiga lühikese vaatega, nagu neile tihti ette heidetakse? Milline rahandus on kestlik? Kui palju on lisaks omanikele igasuguste muude huvirühmadega arvestamine vajalik ja kuidas?
Finantsjuhte esindab selles paneelis Urmas Somelar (Merko Ehituse finantsjuhtimise ja investorsuhete eest vastutav juhatuse liige), kestlikkusejuhte Katrin Bats (Rimi vastutustundliku ettevõtluse juht, Balti parim kestlikkusejuht 2024), turundusjuhte Alexela kommunikatsiooni- ja turundusjuht Maria Tiidus ning omanikke kaitsetööstusettevõtete Milrem Robotics ja Frankenburg Technologies asutaja ja osanik Kuldar Väärsi.
Einari Kisel: neli tegurit, mis tegelikult määravad elektri hinna järgmisel kümnel aastal
Äripäevas ilmunud artiklis sõnastas Tallinna Tehnikaülikooli energiapoliitikate professor Einari Kisel neli tegurit, mis tegelikult määravad – Eesti elektritootmist puudutavatest otsustest suuremas ulatuses – Eesti elektri hinna.
Need neli tegurit on:
- Millal lõpeb Venemaa sõjategevus? See määrab paljuski Eesti majanduse käekäigu, maagaasi hinnataseme ja ka maksustamise taseme.
- Millised on prognoositava aasta ilmaolud? Mida külmem talv, seda kõrgem on elektri hind.
- Millised elektriühendused naaberriikidega on töös? Sellest sõltub teiste elektriturgude hindade mõju ulatus Eesti elektriturul.
- Millised uued tarbijad ja tootjad tekivad naaberriikides? Jällegi määrab see naabrite mõju ulatuse meie elektriturul.
Pärnu Finantskonverentsiks kvantifitseerib ta need tegurid ja räägib oma ettekandes, mis vahemikus Eesti elektri hind nende tegurite ja Eesti oma tootmise mõjul järgmisel kümnekonnal aastal tõenäoliselt kõigub.
Arko Kurtmann: millise majanduskliima toovad maailmamajanduse tuuled Eestisse
Arko on Coop Panga äripanganduse juht ja juhatuse liige. Ettekandes „Suur ja väike majanduspilt. Millise majanduskliima toovad maailmamajanduse tuuled Eestisse“ võtab ta fookusesse meie majanduse hetkeseisu ja maailmamajanduses valitsevate suundumuste mõju sellele.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
London Business Schooli rahandusprofessorit Alex Edmansit võib iseloomustada lausega „kes palju teeb, see palju jõuab“. Muuhulgas on ta pidanud mitu loengusarja Gresham College'is, mille missioon on pakkuda ülikoolitasemel tasuta avalikke loenguid. Need on kõigile kättesaadavad järeltarbimiseks nii video-, audio- kui ka tekstivormis.
Murrame müüdi, et finantsjuhtimine on ettevõttes kulukeskus. Ei, see ei ole funktsioon, mis kõigest jälgib kulutusi ja vähendab kulusid. Kui finantsjuhtimist õigesti teha, on see mootor, mis viib äri edasi!
AI-entusiast, -koolitaja ja -konsultant Gerlyn Tiigemäe, kes varem on töötanud nii panga krediidianalüütiku kui ka suurettevõtte juhtimisarvestuse valdkonnajuhina, räägib, kuidas AI meid finantstöös aidata saab. Samuti sellest, miks ta ei usu, et AI rakendamises „ootame-vaatame“ lähenemine ettevõttele edu toob.
Eesti Gaasi finantsjuht Vaiko Tammeväli jäi konkursi „Aasta mõjukaim finantsjuht“ žürii sõelale seoses Läti maagaasi jaotusvõrgu Gaso ostmisega Latvijas Gazelt – see oli oma 120 miljoni euroga möödunud aasta suurim M&A tehing Baltimaades ja Eesti üks kõigi aegade suurimaid investeeringuid Lätti – ning panusega Eesti Gaasi emafirma Infortari IPO korraldamisse.
Kui ettevõte soovib pakkuda oma klientidele parimat teenust, peab ta alustama enda töötajatest. Just seda põhimõtet järgib finantsteenuste võrdlusplatvorm Altero, kus ettevõtte juhtkond on oma meeskonna heaolu ja ühtsustunde kasvatamise seadnud strateegiliseks prioriteediks.