Kuigi harmoneeritud tarbijahinnad vähenesid märtsis veebruariga võrreldes (-0,3%), oli tõus aastases võrdluses (4,3%) ikkagi tugev. Märtsiks olid harmoneeritud tarbijahinnad aasta algusest tõusnud juba 2%.

- Swedbank-i peaökonomist Tõnu Mertsina Foto: Raul Mee
Statistikaameti andmetel tõusid peaaegu kõikide kaupade ja teenuste hinnad. Vaid rõivaste ja jalanõude hinnad vähenesid eelmise aasta märtsiga võrreldes 3,6%. Ka veebruaris oli see kaubagrupp ainus, mille hinnad allapoole liikusid. Rõivad ja jalanõud on 6% tarbimiskorvist, mistõttu nende mõju kogu inflatsioonile ei ole väga suur (märtsis -0,2 protsendipunkti).
Eelmise aasta teisest poolest tõusma hakanud majapidamiste hinnakasvuootused leevenesid küll veebruaris ja märtsis veidi, kuid on endiselt üle pikaajalise keskmise. Sel aastal on kiire inflatsiooni taga peamiselt toidukaupade ja teenuste hinnakasv, mida omakorda mõjutavad maksutõusud. Maksutõusud annavad sel aastal ligi kolmandiku kogu inflatsioonist.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Trumpi presidendiaja „mesinädalad“ on lõppenud ja finantsturud on hakanud põhjalikult hindama tehtud otsuseid ja muudatusi. Kas jutud USA majanduse peatsest langusest vastavad tõele ning milline on selle mõju Baltikumi majandusele?
Kui ettevõte soovib pakkuda oma klientidele parimat teenust, peab ta alustama enda töötajatest. Just seda põhimõtet järgib finantsteenuste võrdlusplatvorm Altero, kus ettevõtte juhtkond on oma meeskonna heaolu ja ühtsustunde kasvatamise seadnud strateegiliseks prioriteediks.