Murrame müüdi, et finantsjuhtimine on ettevõttes kulukeskus. Ei, see ei ole funktsioon, mis kõigest jälgib kulutusi ja vähendab kulusid. Kui finantsjuhtimist õigesti teha, on see mootor, mis viib äri edasi!
Vabakutselise finantsjuhina kuulen esmakordseid kliente ja ettevõtete omanikke sageli ütlemas: „Me kulutame finantsjuhtimisele niigi liiga palju raha, kas sellest ikka on mingit kasu?“ Muidugi on. Finantsjuhtimine loob ettevõttele väärtust kolmel viisil.
Esiteks, see annab strateegilise vaate, mitte lihtsalt hulga numbreid. Finantsjuhtimine ei ole üksnes kulutuste jälgimine, vaid ka kasvu prognoosimine, ärivõimaluste tuvastamine ja parima tasuvusega investeeringute välja selgitamine. Tugev finantsstrateegia suudab panna äri pelgalt elus püsimise asemel hoogsalt arenema.
Teiseks, see võimaldab tõsta kasumlikkust. Finantsjuht saab tuvastada ebatõhususi ja leida tulu kasvatamise võimalusi. See ei tähenda kulude kärpimist, vaid ressursside ümberjaotamist valdkondadesse, mis toovad suuremat kasumit ja parandavad rahavoogu.
Kolmandaks, see muudab otsuste tegemise andmepõhiseks. Kui finantse juhitakse õigesti, on ettevõttes olemas reaalajas pilt oma äritegevusest.
Kui suhtuda finantsjuhtimisse kui väärtuse loomise vahendisse, võidab sellest kogu ettevõte.
Vabakutseline finantsjuht
Mari-Liis Kikas esineb 10.-11. aprillil 2025 Pärnu finantskonverentsil, esitades näiteid, kuidas targema ja optimeeritud finantsjuhtimise abil saab anda ettevõttele uue hingamise.
Seotud lood
Finantsjuht Mari-Liis Kikas tegi kahe aasta eest kannapöörde. Nimelt otsustas ta ühes ettevõttes finantsjuhina töötamise asemel hakata vabakutseliseks - pakkuda finantsjuhtimise teenust paljudele ettevõtetele.
ESG juhtimine on vajalik nii suurettevõtetele kui ka väikese ja keskmise suurusega ettevõtetele. ESG eesmärke, strateegiaid, arengut ja raporteid küsivad partnerid, kliendid, pangad ja regulaatorid. Kuidas ESG abil oma riske ja võimalusi leida?