Rahvusvahelisel finantsturul on võitjad need ettevõtted, kes on kliendi jaoks igal pool olemas, leiab TransferWise’i rahvusvahelise laienemise eest vastutav tootejuht Kaarel Kuddu.
„Inimesed liiguvad ja äridel pole riigipiire, ka raha peab liikuma reaalajas nendega kaasa. Raha liikumine peab olema kliendi jaoks võimalikult kiire, odav ja mugav – ükskõik, kus ta asub,“ ütles Kuddu.
„Tänu SEPA-maksetele ja üleeuroopalisele finantsteenuste litsentsi süsteemile (passporting) on uutele fintech-ettevõtetel turule sisenemise barjäär madalaks tehtud,“ loetleb ta Euroopa Liidus viimase kümne aasta finantsvaldkonna tehnoloogia arengule enim hoogu andnud otsuseid.
„Selle tulemusena on ka väga kiirelt kasvanud nn „neopankade“ hulk, kes kõik pakuvad oma finantsteenuseid üle Euroopa. Samas enamus nendest ettevõtetest on alustanud Londonis ja seal endale litsentsi taotlenud. Kui tahame ka Eestisse rohkem alustavaid fintech-ettevõtteid meelitada, siis on vaja pingutada, et jõuda järele Inglismaa regulaatorite uuendusmeelsusele,“ selgitas Kuddu.
Võrreldes USAga, kus peab pangateenuste litsentsi eraldi omandama igas osariigis, või Austraaliaga, kus pangad saavad endiselt paljud reeglid ise dikteerida, on Euroopa finantsteenuste turg heas mõttes üsna ühtne, vaba ja areneb õiges suunas.
„Arenguruumi on muidugi ka: raha ülekanded peaksid toimuma kiiremini, reaalajas, ning kliendi tuvastamine e-kanalite teel võiks olla standard,“ arvab FinanceEstonia poolt korraldatava rahvusvahelise konverentsi „Fintech Forum 2017“ eel Kaarel Kuddu.
Seotud lood
Ühendkuningriigi äpipõhine pank Monzo ja Euroopa juhtiv finantstehnoloogiaettevõte TransferWise sõlmisid kokkuleppe, mis võimaldab Monzo klientidel kiirelt ja soodsalt rahvusvahelisi makseid teostada.
Vaatenurk, nagu oleks finantstehnoloogia ettevõtted trüginud pankade mängumaale, on SEB Grupi innovatsioonijuhi Mart Maasiku sõnul muutumas. Täna aitavad fintech'id pankadel luua hoopis paremat kliendikogemust.
Eesti on Euroopast vaadatuna kõrgelt hinnatud oma innovaatiliste finantstehnoloogiliste lahenduste poolest. Et saaksime rääkida Tallinnast kui arvestatavast finantskeskusest, oleks suuresti vajalik veel kohaliku finantsregulaatori avatud meel ja toetus, tõdeb 20 riigis tegutseva pangateenuse Monese asutaja ja juht Norris Koppel.
Kunagi olid innovatsiooni veduriks pangad, nüüd aga finantstehnoloogia ettevõtted. Samas ei tähenda see pankadele uste sulgemist, vaid vajadust kohaneda innovatsiooniga, kinnitab Fortumo asutaja Rain Rannu.
Eesti ja kogu Baltikumi suurim kasutatud autode jaemüüja AS Longo Group pakub kõigis kolmes Balti riigis võlakirju summas 10 miljonit eurot, mille aastane fikseeritud intressimäär on 10% ja tähtaeg kolm aastat. Võlakirjade märkimisperiood kestab kuni 25. novembrini ning on avatud nii jae- kui ka kutselistele investoritele.