Eesti on Euroopast vaadatuna kõrgelt hinnatud oma innovaatiliste finantstehnoloogiliste lahenduste poolest. Et saaksime rääkida Tallinnast kui arvestatavast finantskeskusest, oleks suuresti vajalik veel kohaliku finantsregulaatori avatud meel ja toetus, tõdeb 20 riigis tegutseva pangateenuse Monese asutaja ja juht Norris Koppel.
- Norris Koppel Foto: erakogu
„Kindlasti aitaks kaasa avatud meelega ja ustega regulaator, kes koostöös finantssektori ettevõtetega on valmis uute teenuste ja kiiresti muutuva maailmaga seotud innovatsiooniks. Aktiivne, tugev ja avatud regulaator aitaks kindlasti kaasa Eesti muutumisele finantsinnovatsiooni üheks keskuseks Euroopas,“ ütles Koppel.
Suurbritannia finantsregulaator on oma julge tegevusega selles soliidse edumaa saanud ja Luksemburgi, Iirimaa, Prantsusmaa ning ka meie naaberriik Leedu astuvad jõudsaid samme. „Väikese ja kiire riigina suudaksime avatud meelega teistele veel järele ning möödagi jõuda,“ toonitas Koppel.
Üha rohkem on tehnoloogiasektoris tegutsevate ettevõtjate sõnul Euroopas juttu ka ühtse digituru elluviimisest ning selle vajalikkusest – viimaseks positiivseks sammuks selles suunas peetakse mobiilikõnede rändlustasude ühtlustamist.
Tallinna ja Londoni kontoritega Monese juhi sõnul on suisa vastuvõetamatu, et Eestist pole võimalik Euroopa Liidu liikmesriikide paljudest teenustest ikka veel kiiresti ja lihtsalt osa saada. „Ühtne digiturg annaks võimaluse Euroopa Liidu siseselt meist igaühel tarbida digiteenuseid mugavamalt, kiirelt ja geopiiranguteta,“ selgitas novembris Tallinnas toimuval rahvusvahelisel Fintech Forumil esinev Norris Koppel.
Seotud lood
Vaatenurk, nagu oleks finantstehnoloogia ettevõtted trüginud pankade mängumaale, on SEB Grupi innovatsioonijuhi Mart Maasiku sõnul muutumas. Täna aitavad fintech'id pankadel luua hoopis paremat kliendikogemust.
Rahvusvahelisel finantsturul on võitjad need ettevõtted, kes on kliendi jaoks igal pool olemas, leiab TransferWise’i rahvusvahelise laienemise eest vastutav tootejuht Kaarel Kuddu.
Kunagi olid innovatsiooni veduriks pangad, nüüd aga finantstehnoloogia ettevõtted. Samas ei tähenda see pankadele uste sulgemist, vaid vajadust kohaneda innovatsiooniga, kinnitab Fortumo asutaja Rain Rannu.
Eestis on kohati levimas arusaam, et pangad on innovatsioonilt jäänud tagaajaja rolli. Üldiselt see ei vasta tõele, sest vaadates kättesaadava teenuse koondpilti, on Eestis tegutsevad pangad maailma võrdluses finantsinnovatsiooni esirinnas, kirjutas LHV Groupi juhataja Madis Toomsalu.
Eesti ja kogu Baltikumi suurim kasutatud autode jaemüüja AS Longo Group pakub kõigis kolmes Balti riigis võlakirju summas 10 miljonit eurot, mille aastane fikseeritud intressimäär on 10% ja tähtaeg kolm aastat. Võlakirjade märkimisperiood kestab kuni 25. novembrini ning on avatud nii jae- kui ka kutselistele investoritele.