Kunagi olid innovatsiooni veduriks pangad, nüüd aga finantstehnoloogia ettevõtted. Samas ei tähenda see pankadele uste sulgemist, vaid vajadust kohaneda innovatsiooniga, kinnitab Fortumo asutaja Rain Rannu.
- Rain Rannut saab kuulata novembris Tallinnas toimuval Fintech Forumil. Foto: Andres Haabu
„Kui poleks Transferwise’i või Tulevat, puuduks pankadel ka motivatsioon teenustasusid vähendada,“ toob Rannu näite sellest, kuidas finantstehnoloogia ettevõtted on muutnud viimaste aastatega arusaama kaasaegsest pangandusest.
Kui klient ei pea enam valima nelja-viie panga vahel, vaid saab teha otsuse kõigi maailma pankade ja finantsteenuse pakkujate vahel, sunnib see kogu turgu kliendi vajadustega kohanema. „Muu hulgas kaovad ära olukorrad, kus ainuüksi neti- või mobiilipanka sisse logimine ja ülekande tegemine võtab aega mitu minutit. Miks peaks sõbrale viie euro saatmine võtma kauem kui foto edastamine,” küsib mobiilimaksetega tegeleva ettevõtte asutaja.
Selleks, et Eesti ja Euroopa suudaks digiteenuste osas konkureerida Ameerika ja Aasiaga, tuleks Rannu hinnangul jõuda kiiresti rahvusvahelise ühtse digituruni. Ainus võimalus selle saavutamiseks on 28 Euroopa Liidu liikmesriigi vaheline seadusandlus ja mängureeglid kiiresti ühtlustada. „Kui Netflix pakub oma teenust Prantsusmaal, siis peab ta seda samadel tingimustel ning ilma järgmise riigi seadusandlusesse ja regulatsioonidesse sukeldumata saama teha ka Eestis,” kinnitab Rannu.
Maailmas on Fortumo asutaja sõnul Eestist rääkides hetkel kõige kuumem sõna e-residentsus. „Suurfirmad nagu Google jälgivad tähelepanelikult e-residentsust kui ühte võimalikku mudelit, kuidas riigid omavahel tulevikus konkureerida võivad, ning platvormi, millele erinevaid finantsteenuseid ehitada annab,” räägib Rannu, kelle sõnul ongi Eestil utoopiline konkureerida Londoni või Singapuriga traditsioonilises finantsmaailmas. „Lisaks e-residentsusele tuleks meil väikese riigina olla vastuvõtlikum innovatsioonile ning meelitada seda siia esimesena katsetama,” lisab ta.
Novembri keskpaigas toimub FinanceEstonia eestvedamisel Tallinnas rahvusvaheline Fintech Forum, kus arutatakse Euroopa Liidu ühtse digituru võimaluste üle.
Seotud lood
Ühendkuningriigi äpipõhine pank Monzo ja Euroopa juhtiv finantstehnoloogiaettevõte TransferWise sõlmisid kokkuleppe, mis võimaldab Monzo klientidel kiirelt ja soodsalt rahvusvahelisi makseid teostada.
Vaatenurk, nagu oleks finantstehnoloogia ettevõtted trüginud pankade mängumaale, on SEB Grupi innovatsioonijuhi Mart Maasiku sõnul muutumas. Täna aitavad fintech'id pankadel luua hoopis paremat kliendikogemust.
Rahvusvahelisel finantsturul on võitjad need ettevõtted, kes on kliendi jaoks igal pool olemas, leiab TransferWise’i rahvusvahelise laienemise eest vastutav tootejuht Kaarel Kuddu.
EY värske pangandussektori uuring „Global Banking Outlook” kinnitab, et rahvusvaheliselt on pankade kolm peamist eesmärki 2018. aastaks andmete- ja küberturvalisuse suurendamine, digitaalsete muutustega kohanemine ning talentide värbamine ja hoidmine.
Eesti ja kogu Baltikumi suurim kasutatud autode jaemüüja AS Longo Group pakub kõigis kolmes Balti riigis võlakirju summas 10 miljonit eurot, mille aastane fikseeritud intressimäär on 10% ja tähtaeg kolm aastat. Võlakirjade märkimisperiood kestab kuni 25. novembrini ning on avatud nii jae- kui ka kutselistele investoritele.