E-kaubanduse Liidu andmetel tellisid eestlased 2024. aastal pakiautomaatidesse 17 miljonit pakki, mida on 2 miljoni paki võrra rohkem kui aasta varem. See on ca 12 pakki ühe inimese kohta, ehk et piltlikult tellib iga eestlane ühes kuus e-poest ühe paki. E-poodide populaarseim makseviis on jätkuvalt pangalingimakse mida kasutatakse 70% tehingute puhul. Aga milliseid makseviise veel on ja mis on aga erinevate makseviiside eelised?

- SEB ärisegmendi müügijuht Riho Treumuth
SEB ja Norstati poolt Eestis läbi viidud e-kaubanduse uuringust järeldus, et inimeste eelistused jagunevad suuresti vanusegruppide alusel ning mõned makseviisid on jätkuvalt populaarsemad kui teised. Eelistatud on jätkuvalt kaardimaksed ning makselingid, tublit tõusu on tegemas ka mobiilsed rahakotid (Apple Pay/Google Pay).
Kaardimaksed (Visa, Mastercard, American Ex Jne)– laialdaselt kasutatav ja usaldusväärne makseviis mis on maailmas enamlevinud. Kiire ja lihtne korduvostude puhul ning toetab ka rahvusvahelisi oste.
Pangaülekanded ja makselingid (pankade lingid)– kiired ja turvalised ülekanded, eriti mugav kohalikele klientidele. Lisaks populaarne makseviis nii Skandinaavias kui Baltikumis.
Digitaalsed rahakotid (Apple Pay, Google Pay)– kiire, turvaline ning kontaktivaba makse. Eriti populaarne mobiili kaudu ostu sooritades. Kiire kasutuse kasv vanusegrupis 21-30, kasvav trend eriti nutitelefonide kasutajate seas. Turvalisuse tagab biomeetria. E-poodide jaoks suurendab konversioonimäära. Digitaalsete rahakottide populaarsus on vaikselt aga kindlalt kasvamas, selle taga on kiirus, lihtsus ning turvalisus. Lisaks sooritatakse üha enam e-poe oste nutitelefonist.
Buy Now, Pay Later (Osta Kohe, Maksa Hiljem)– võimaldab klientidel toote eest hiljem tasuda ning pakub klientidele suuremat paindlikkust ostu sooritamisel. Kasutatakse pigem kallimate toodete ostmisel. Uuringu kohaselt eelistab seda makseviisi ca 10-15% küsitletutest.
Sularaha kohaletoimetamisel– jah, seda makseviisi pakutakse ja seda ka kasutatakse ca 10% küsitletute poolt. Kasutatakse sageli füüsiliste kaupade müügis ning sobib neile kes ei soovi Internetis maksta. Võimaldab kauba kvaliteedis veenduda enne selle eest tasumist.
Krüptovaluuta– kõige vähem levinud makseviis, ca 1%. Pakub ostjale suuremat anonüümsust ja väiksemaid teenustasusid, sobib eelkõige rahvusvahelisele turule.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Eesti Panga poolt avaldatud maksestatistika kohaselt moodustasid Eestis 2024. aasta II kvartalis tehtud maksetest koguni 76% viipemaksed. Numbritesse panduna on see ca 26 miljonit viipamist kuus. Võrdlusena võib välja tuua, et veel 2023. aasta alguses olid need näitajad vastavalt 63% ning 17 miljonit. Eestlased eelistavad kontaktivaba maksmist üha enam ning tõenäoliselt on see tendents jätkumas ka lähiaastatel.
Kui ettevõte soovib pakkuda oma klientidele parimat teenust, peab ta alustama enda töötajatest. Just seda põhimõtet järgib finantsteenuste võrdlusplatvorm Altero, kus ettevõtte juhtkond on oma meeskonna heaolu ja ühtsustunde kasvatamise seadnud strateegiliseks prioriteediks.