Singapurist tagasi Eestisse kolinud noorte eestlaste rajatud alternatiivpank Change kaasas oktoobris ICOga 17,5 miljonit dollarit ja on sihiks võtnud tõusta viie aasta pärast üheks maailma juhtivaks pangaks.
- Change'i asutaja ja juht Kristjan Kangro. Foto: Andras Kralla
Alles paari kuu eest peakontori Aasiast Tallinnasse ümber kolinud idufirma on mõne nädalaga juurde palganud 20 töötajat. Kui varem oli panga asutaja Kristjan Kangro ja tema mõttekaaslaste plaan rajada planeedi teisele poolele täielikult digitaalne mobiilipank, siis tänaseks on muutunud nii laev kui ka selle kurss.
Krüptoraha turuplatsidel kaupleva osakuga Change’i rajatav „uue ajastu pank“ on Kangro sõnul tööle meelitanud kohaliku IT-sektori helgeimaid päid. „Skype’i põhituumik koosnes parimatest IT-arendajatest. TransferWise’i tuumik Skype’i endistest töötajatest. Change’i tuumikus töötavad omakorda TransferWise’i endised töötajad. Teatepulk kandub edasi,“ illustreeris Kangro.
Äripäev käis noore panga noore asutajaga vestlemas, mida täpselt teha plaanitakse, miks saab tema arvates kümne miljoni dollariga maailma tipp-panka rajada ning mis tunne on, kui tuhanded inimesed (sealhulgas DHLi endine juht) loetud tundide jooksul sinu äriplaani miljoneid dollareid investeerivad.
Mullu septembris ütlesite, et plaan on luua Kagu-Aasias Hansapank 2.0 ning teha seda mobiiliäpina. Mis on muutunud?
Nüüd on eesmärk luua 3.0. Varem tahtsime ehitada digitaalpanka, millel pole kontoreid. Tänaseks oleme aru saanud, et tõeline finantsinnovatsioon peitub plokiahelas. See ongi põhiline kontseptsiooninihe – ehitada pank üles lisaks FIAT-valuutale (keskpankade trükitavale rahale – toim) ka krüptorahadele.
Muutunud on ka viis, kuidas raha kaasame. Me ei tõstnud raha riskikapitalifirmadelt, vaid 5600 inimeselt üle maailma. Oleme TransferWise’i ja Agrello järel kolmas eelmisel aastal enim raha tõstnud tehnoloogiafirma Eestis. Samuti oleme nüüdseks aru saanud, et Euroopa Liidu ühtne finantsregulatsioon on meile kui nii-öelda alternatiivpanganduse tootele väga atraktiivne. Aasia kontor jääb meil endiselt käiku.
TULEKUL
Kristjan Kangrot saab kuulata
17. veebruaril toimuval
krüptoraha konverentsil.Tutvu kavaga ja registreeri
siin.
Kas ICO läks ludinal või oli ka keerulisi hetki?
Kõige raskem ICO juures oli infovahetus ja flirtimine tuhandete inimestega üle maailma. Ei olnud nii, et lähed riskikapitalifirma juurde, räägid ühe inimesega ja vastad tema küsimustele.
Enne ICO algust oli huvi eriti terav ja kogu tiim vastas 24/7 küsimustele. Magasime token sale’i ajal paar tundi ööpäevas. Mängisin kunagi Eesti noortekoondises käsipalli. Kui token'ite müük algas ja nägime, kuidas miljonite kaupa raha tuleb, siis sellist adrenaliini ma varem kogenud ei ole. 75% rahast tuli tundidega.
Kas teil oli seatud kindel summa, mida lootsite kokku saada?
Meil oli summa, millest me ei tahtnud üle tõsta – ca viis korda sama palju kui saime. Arvutasime välja, et selline pank, mida tahame luua, vajab 5-10 miljonit dollarit. Nii-öelda üle jääva 7,5 miljoni eest ehitame tiimi veel tugevamaks ning saame inimestele ka natuke karjuda, et tulge ja vaadake, kui hea toode meil on.
Ütlesite CNBC otse-eetris, et kui krüptorahaturg samas tempos kasvab, olete viie aasta pärast maailma juhtivate pankade seas.
Ma kinnitan seda. Kui kasv jätkub, on see saavutatav. Oleme juba praegu koos TenXi ja Monacoga üks juhtivaid krüptopankasid maailmas. Investorid investeerisidki meisse seetõttu, et nad uskusid, et suudame valitud strateegiat ellu viia.
Viis aastat on krüptomaailmas meeletu pikk aeg. Kui krüptorahade turumaht taevasse lendab, võtavad regulaatorid sektori sihikule. Millised on teie arvates krüptosfääri peamised ohud?
Kindlasti võib korrektsioon tulla ja ma arvan, et tulebki. Siiski usun, et krüptorahade turumaht jääb veel selgelt alla turupotentsiaalile. Paraku aga näen, et kõik krüptoinvestorid ei saa sellest aru. Siiski, bitcoin on mitu korda kokku kukkunud ja tagasi tulnud. Suured pangad kukkusid 2009. aastal kokku ja tulid tagasi. Arvan, et tugevad firmad leiavad alati viisi, kuidas elus püsida. Üks põhjus, miks me traditsioonilisi pangateenuseid pakume, on krüptovaluuta riski maandamine. Me ei pane kõiki munasid ühte korvi.
Mis on mis
ICO – initial coin offering ehk plokiahela tehnoloogial põhinev rahastamismudel, mis sarnaneb „osakuemissiooniga“.
Ostes kas krüptoraha või FIAT-valuuta eest ICOt korraldava idufirma token'eid ehk osalust tunnistavaid tõendeid, saavad investorid nendega krüptoraha turuplatsidel kaubelda, seeläbi ettevõtte edu või ebaedu peale panustades.
Seotud lood
Kas plokiahelat, millel põhinevad krüptorahad nagu Bitcoin, saab kasutada miljonite vaeste inimeste aitamiseks finantsteenuste juurde? Hiljutised uudised IBM-ilt ja MasterCardilt näitavad, et see on võimalik, kirjutab sotsiaal-riskikapitalist Mir Haque.
Krüptomüntide esmapakkumine on saanud rahakaasamise vormina ülipopulaarseks ja seda on aina enam hakanud kasutama ka Eesti ettevõtted. Eile teatas verivärske Eestis registreeritud ettevõte Better Betting SA, et soovib samuti ICOga õnne proovida ja kaasata kuni 30 miljonit dollarit.
Kui küsida mõnelt laia haardega spekulandilt, mis on hetkel kõige kuumem turg, siis tõenäoliselt jõuab jutt üsna ruttu krüptoraha, bitcoin’i ja plokiahelani. See pole ka mingi ime, sest meedia on täis artikleid inimestest, kes bitcoin’iga kaubeldes kindlustavad oma pensionipõlve, nagu ka uudiseid kõikvõimalikest uutest krüptorahadest ja plokiahela tehnoloogia võimalustest, kirjutab Eesti Panga asepresident Madis Müller.
USA tehnoloogiasektori uuendusi tunnustatakse õigusega, aga Hiina kiiresti arenev finantstehnoloogia sektor kihutab USA-st mööda ja ka India kogub hoogu, kirjutab Whartoni ärikooli professor Geoffrey Garrett.
Eesti ja kogu Baltikumi suurim kasutatud autode jaemüüja AS Longo Group pakub kõigis kolmes Balti riigis võlakirju summas 10 miljonit eurot, mille aastane fikseeritud intressimäär on 10% ja tähtaeg kolm aastat. Võlakirjade märkimisperiood kestab kuni 25. novembrini ning on avatud nii jae- kui ka kutselistele investoritele.