Eesti idusektori tulemusi kokkuvõtvas arutelus tõid Eesti iduettevõtjad, riskikapitali- ja ingelinvestorid ning idusektori eksperdid välja, et võrreldes 2021. aasta tipuga on Eesti idusektor saavutanud stabiilsuse. Kuigi lõppenud aasta oli asutajate ja investorite jaoks keeruline, on investorite soov investeerida jätkuvalt suur ning kapital on olemas, samas turg on muutunud teadlikumaks.
- Eesti startup-ökosüsteemi olevikust ja tulevikust rääkisid Kaari Kink (Eesti Era- ja Riskikapitali Assotsiatsioon), Hedi Mardisoo (Eesti Asutajate Selts), Lauri Antalainen (Eesti Äriinglite Assotsiatsioon) ja Joonas Vänto (Invest Estonia). Foto: Tiit Tamme
Estonian Startup Ecosystem Annual Fireside Chat arutelu avanud Eesti Era- ja Riskikapitali Assotsiatsiooni (EstVCA) juhatuse esimees Kaari Kink ütles, et Eesti riskikapitalifondides on uuteks investeeringuteks valmis umbes miljard eurot ning kohalikud fondid on kasvanud rahvusvahelisteks, avades kontoreid teistes riikides. „Samas on kasvanud ka investeeringud kohalikku ökosüsteemi – alates aastast 2019 on Eesti riskikapitalifondide investeeringud kohalikule turule kasvanud kolm korda. Näiteks mullu investeeriti Eesti ettevõtetesse umbes 70 miljonit eurot,” ütles Kink.
Ta tõdes, et lõppenud aasta oli fondijuhtidele siiski raske. “Kapital on selgelt konservatiivsem ning üle Euroopa on näha trendi, et fondide investorid eelistavad panustada tuntud nimedesse,” tõdes Kink.
Eesti Äriinglite Assotsiatsiooni (EstBAN) president Lauri Antalainen möönis, et kui aastal 2021 oli turg selgelt ülekuumenenud, siis tänaseks on saavutatud stabiilsus. “Tõsi, ingelinvesteeringute suurus on viimasel paaril aastal mõnevõrra langenud, kuid tegemist on pigem üle-Euroopalise trendiga. See ei ole suur probleem, sest eesmärk ei ole ainult investeerimine, vaid raha teenimine ning investorid on muutunud kindlasti ka targemaks,” sõnas ta.
Eesti Asutajate Seltsi juhatuse liige Hedi Mardisoo nõustus, et investeeringute kaasamine on läinud keerulisemaks ja iduettevõtete kasv on aeglustunud.
Eesti Asutajate Seltsi juhatuse liige Hedi Mardisoo nõustus, et investeeringute kaasamine on läinud keerulisemaks ja iduettevõtete kasv on aeglustunud. “Efektiivsus on olnud möödunud aasta märksõna ning ellujääjad on kindlasti täna paremas vormis ja nad on ka küpsemad,” ütles ta.
Murekohana tõi Mardisoo välja, et Eestis asutati mullu väga vähe uusi iduettevõtteid. “Uute idufirmade asutamise näitaja oli mullu ajalooliselt madal ning see on suur struktuurne küsimus, kuidas toetada inimesi iduettevõtete asutamisel. Riskid on iduettevõtluses suured ning keskkond on täna ebasoodne, see kahtlemata mõjutab inimesi,” ütles ta.
Arutelus osalejad tõdesid, et ideid on Eestis palju ja ettevõtlikkus ei ole kadunud, kuid ebakindlal ajal on inimestel raske teha karjääripööret, loobuda stabiilsest töökohast ning võtta risk ja vastutus iduettevõtte asutajana. Eesti idusektori järelkasvu nähakse siiski nii noores põlvkonnas kui ka suurte traditsiooniliste ettevõtete töötajates.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Äsja 2024. aasta kindlustusteo auhinna pälvinud Lyfery eesmärk pole ei vähem ega rohkem kui revolutsiooni tegemine elukindlustuses. Ettevõtte kaasasutaja ja finantsjuhi Veikko Tamlaki sõnul keskendub Lyfery tervisliku elustiili toetamisele ja ennetustegevustele, ühendades need kaks elukindlustusega.
2017. aastal asutatud Eesti idufirma Yaga arendab ja haldab kasutatud toodete ostu-müüki vahendavat veebiportaali. Samal alal tegutseb möödunud sügisel rohkem kui viis miljardit eurot väärt ettevõtteks hinnatud Vinted, Leedu ükssarvik. Ent kui Vinted on end sisse seadnud Euroopa suurtel turgudel, siis Yaga tegutseb lisaks Eestile Aafrikas, millega paljude Eesti investorite jaoks seondub õnnetu autorendifirma Planet42. Yaga plaanidest rääkis Finantsuudistele ettevõtte finantsjuht ja kaasasutaja Karl Erik Kotkas.
Eesti väärtuslikumate tehnoloogiaettevõtete edetabeli TopTech võitis tänavu Wise (väärtus 8,6 miljardit eurot). Teisel kohal oli Bolt (5,5 miljardit eurot) ja kolmandal Pipedrive (1,3 miljardit eurot).
Finantsjuhtide ja raamatupidajate töö on täis väljakutseid: palju tabeleid, rohkelt andmeid, vajadus täpsete ja õigeaegsete aruannete järele ning palju korduvaid ülesandeid, mis nõuavad tohutult aega. Power Platform pakub neile väljakutsetele lahendust, võimaldades automatiseerida igapäevaseid protsesse, standardiseerida aruandlust ja luua dünaamilisi aruandeid.