Äsja alanud 2025. aasta on jõudnud juba tuua finantsturgudele uusi trende, millest üks on euro nõrgenemine USA dollari suhtes. Alates 2024. aasta 5. novembrist ehk USA presidendivalimistest on euro langenud dollari suhtes 2,6 protsenti. Praegu maksab üks euro 1,03 USA dollarit, mis on pariteedile ehk euro-dollari võrdsusele väga lähedal. Miks euro kurss dollari suhtes langeb ning mida see toob Euroopa ja seega Balti riikide majandustele?
- Citadele panga ökonomist Aleksandras Izgorodinas
Euro kursi langemisel USA dollari suhtes on mitmeid põhjuseid. USA majandustsükkel on hetkel tugev ning varajased näitajad viitavad, et USA on inflatsioonilaine tipul. Seda kinnitavad ka baasintressimäärade prognoosid: turg usub, et 2025. aasta juunis langetab USA keskpank intressimäärasid vaid korra. USA kõrged baasintressid ja eeldatavad järgmised intressikärped eurotsoonis soodustavad kapitali voolamist USA-sse, sest kõrgemad baasintressimäärad võimaldavad investoritel rohkem teenida, ning vähendavad euro väärtust dollari suhtes.
Euroopa Keskpank (EKP) on alates 2024. aasta juunist juba mitmel korral baasintressimäärasid langetanud ning prognoosid näitavad, et neid vähendatakse veelgi. Praegu arvavad turuosalised, et näeme kolme või nelja kärbet 2025. aasta esimeses pooles. Seda prognoosi mõjutab eurotsooni äärmiselt nõrk majandustsükkel ja inflatsiooni aeglustumine. Euroala nõrgal majandusel on EKP otsustes juba sama suur tähtsus kui inflatsioonil, mis on tavaliselt peamine ajend, miks keskpank intressimäärasid muudab.
Kaks uut olulist tegurit
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Eelmise aasta suvest alguse saanud kaupade ekspordi kasv novembris jätkus, mis oli ka ootuspärane. Eesti päritolu kaupade väljevedu suurenes aastases võrdluses 6%. Eksport suurenes nii jooksev- kui ka püsivhindades.
Ehkki geo- ja välispoliitiline ebaselgus ning globaalse majandusruumi tervis muudab järgmise aasta majandusprognoosi tegemise tavapärasest keerulisemaks, prognoosivad LHV makroanalüütik Triinu Tapver ja majandusekspert Heido Vitsur, milliseks võiks 2025. aasta kujuneda Eesti majandusele.
Lõputult palju on spekuleeritud kaose üle, mis võib (või ei pruugi) oodata Ameerika Ühendriike ja maailma pärast USA presidendiks valitud Donald Trumpi ametisse astumist 20. jaanuaril. Keegi ei tea, kui suur osa Trumpi väljaöeldud agendast on “tõeline” ja kui palju sellest on poliitiline poos tema valijaskonna jaoks, võimu näitamine vastastele või osa läbirääkimisstrateegiast kongressi ja erinevate välismaiste sõprade ja vaenlastega.
Finantsjuhtide ja raamatupidajate töö on täis väljakutseid: palju tabeleid, rohkelt andmeid, vajadus täpsete ja õigeaegsete aruannete järele ning palju korduvaid ülesandeid, mis nõuavad tohutult aega. Power Platform pakub neile väljakutsetele lahendust, võimaldades automatiseerida igapäevaseid protsesse, standardiseerida aruandlust ja luua dünaamilisi aruandeid.