Vähemalt korra oma tegutsemisaja jooksul seisab iga ettevõtte vajaduse ees analüüsida omanike poolt ettevõttesse tehtavate investeeringute tasuvust. Olgu see ettevõtte loomishetkel, suurema kasvu kavandamisel või mistahes muul kapitali kaasamise momendil.
Ettevõtetesse tehtavate investeeringute tasuvuse leidmisel eristatakse kahte meetodit: finantsiline tasuvus ja majanduslik tasuvus. Esimene tähendab, et iga investeeritav euro peab tagasi tooma suurema või halvimal juhul sama suure hulga raha, st et mõõtmise aluseks on äritegevusest otseselt tekkivad rahavood. Majanduslik tasuvus võtab arvesse ka kaudseid mõjusid, näiteks ühiskonnale tekkivat kasu, säästetud aega või inimelusid jms. Majanduslik tasuvus ei pruugi alati olla positiivne otseses äritegevuslikes ühikutes, kuid pikemas ja kaudsemas plaanis võib majanduslik kasu olla otsesest rahalisest tasuvusest märksa suurem. Näiteks Rail Balticu rajamine ei pruugi projekti investeeritud miljardeid iialgi tagasi tuua, kuid sellega kaasnev majanduslik kasu ühiskonnale on määratult suur.
Seotud lood
Nii alustavad ettevõtjad kui ka juba kogenud tegijad otsustavad uute ideede elluviimise üle paljuski kõhutunde pealt. Loomulikult käib pidev riskimine edu juurde ja vastasel juhul ettevõtjateks ei saadagi, aga kui oluline on tegelikult võtta iga tegevuse aluseks konkreetsed analüüsid ning miks inimesed numbrite kokku löömist kardavad?
Ajal, mil oma ettevõtte loomine, asutamine ja ettevõtlusega tegelemine on muutunud lihtsaks, kättesaadavaks ning laialt levinud tegevuseks, ei tundu ettevõtlus enam kes teab kui suure kunstina, kirjutab koolitaja ja ettevõtja Kristo Krumm.
Finantskavandamisel kasutatakse vaba rahavoo mõistet, mis sisuliselt tähendab seda rahavoogu, mis jääb ettevõttel üle kas omanikele kasumi maksmiseks või ettevõtte kõikide võlausaldajate rahuldamiseks. Vaba rahavoo leidmisel on kasutusel kaks enamlevinud viisi.
Ei ole olulisemat aega finantsteadmiste täiendamiseks kui praegu! Ärevas majanduskeskkonnas tulevad kasuks kõik oskused teha tarku ja pikaajalisi otsuseid. Äripäeva Akadeemia seisab selle eest, et ettevõtted saaksid omandada parimaid võimalikke teadmisi tippekspertide käe all.
Eesti ja kogu Baltikumi suurim kasutatud autode jaemüüja AS Longo Group pakub kõigis kolmes Balti riigis võlakirju summas 10 miljonit eurot, mille aastane fikseeritud intressimäär on 10% ja tähtaeg kolm aastat. Võlakirjade märkimisperiood kestab kuni 25. novembrini ning on avatud nii jae- kui ka kutselistele investoritele.