Tallinna Sadama IPO oli eelmise aasta suursündmusi. Marko Raid, ettevõtte finantsjuht, oli vastutav kogu protsessi läbiviimise eest. Sellega teenis ta ära Äripäeva ja BIG4 audiitorbüroode nominatsiooni aasta mõjukaima finantsjuhi tiitlile.
- Tallinna Sadama finantsjuht Marko Raid Foto: Andres Haabu
Uurisime, millised on ettevõtte ja selle finantsjuhi edasised plaanid ning millisena näeb Marko finantsjuhi tööd.
Mis tunne teid valdas, kui saite teada, et teid on valitud üheks mõjukaimaks finantsjuhiks? Kas nõustusite žürii põhjendusega?
Olin üllatunud, positiivselt üllatunud. On ju meeldiv, kui keegi sinu tegemisi märkab ja selles esile tõstmist väärivat leiab. Eks žürii vaade on alati teatud mõttes episoodiline ja Tallinna Sadama IPO oli vaieldamatult minu, ja ma usun, et ka paljude Tallinna Sadama töötajate ja teiste selles protsessis osalenute, viimaste aastate üks põnevamaid ja haaravamaid projekte.
Kui te nüüd eelmisele aastale tagasi vaatate, siis mida oleks saanud Tallinna Sadama IPO puhul teisiti teha?
Kindlasti oleks saanud vähem muretseda ning rohkem magada, teatud valikuid ja otsuseid kiiremini teha. Aga ma ei muudaks lõpptulemuses küll otseselt midagi, sest me oleme tulemusega ju väga rahul! Tallinna Sadama IPO on toonud Eesti suure hulga rahvusvaheliste investorite nö radarile, kes hea meelega investeeriks Eestisse ja Eesti ettevõtetesse. Samuti oleme suutnud välja teenida suure hulga kohalike investorite usalduse, paljud Eesti inimesed tegid oma elu esimese aktsiainvesteeringu.
Aasta mõjukaim finantsjuht kuulutatakse välja
Pärnu Finantskonverentsil, mis toimub 11.-12. aprillil Pärnus. Vaata lisa ja registreeri
siin.Aasta mõjukaima finantsjuhi nominendid
Anneli Aljas, Bolt
Kaja Kert, Merit Tarkvara
Mait Mengel, Kaamos Group OÜ
Marko Kaha, Orkla Eesti AS
Marko Raid, Tallinna Sadam
Millega olete eriti rahul, mis õnnestus hästi?
Siinkohal kasutaks võimalust, et veelkord tunnustada Eesti Vabariigi Valitsust, Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi ja Rahandusministeeriumi, kes kõik olid lahendustele orienteeritud ja väga toetavad kogu IPO ettevalmistuse käigus. Kuna see oli üle aastakümne esimene riigile kuuluva ettevõtte IPO, siis olime tänases riigikorralduses sellega tõsised teerajajad. Tagantjärele võib öelda, et ega ka meie nõustajad alati ei uskunud, et suudame tähtaegselt kõik vajalikud (sh seaduste) muudatused tehtud ja heakskiidud kätte saada. Aga suutsime! Nii mõnigi IPO protsessis osalenud välismaine organisatsioon on meile tagantjärgi öelnud, et tõstsid eestlaste asjatundlikkust ja professionaalsust näinuna Eesti arenguriikide kaustast ümber arenenud riikide kausta.
Mitu protsenti kasvu sel aastal ootate?
Tegeleme kasvuvõimaluste otsimisega iga päev, aga kuna prognoosid on küll täpsed, siis tegelik elu on alati veelgi täpsem. Seetõttu oleme otsustanud, et me ei avalda oma äritegevusega seotud tulevikuprognoose.
Mis on selle aasta suurimad väljakutsed?
Õppida olema eeskujulik börsiettevõte, hoida ja süvendada usaldust, mida iga meie aktsionär on meie suhtes üles näidanud. Igapäevastes teemades aga kindlasti kogu kontserni efektiivsuse suurendamine ja konkurentsivõime kasvatamine.
Kui suur erinevus on börsiettevõtte ja n-ö tavaettevõtte finantsjuhtimisel?
Eks see erinevus valdavalt on seotud aruandluse ja kommunikatsiooniga. Peame olema kõikidele oma aktsionäridele piisavalt läbipaistvad ja arusaadavad. Peame suutma keerulised teemad muuta lihtsasti mõistetavaks ja kergesti edasi antavateks. Ega see nii kerge ei olegi, kui pead suutma olemasolevale või potentsiaalsele aktsionärile 20 minutiga arusaadavalt ja piisavalt põhjalikult kirjeldada erinevates valdkondades tegutsevat kontserni ja tema ärilisi väljavaateid või majandustulemusi.
Kui palju on finantsjuhi amet teie algusaegadest peale muutunud? Millisena näete finantsjuhi rolli tulevikus?
Väga palju on muutunud, seda tänu automatiseerimisele ja digitaliseerimisele. Kui kunagi pidi finantsjuht tegelema väikese mahu (valdavalt finants)andmete koondamise, töötlemise ja esitamisega, siis nüüd tekib ettevõtetes enamasti väga suures koguses väga erinevaid andmeid. Kui muuta nendest väärtuslikumad palad töötajatele igapäevaselt lihtsasti kättesaadavaks, siis paraneb nende otsuste kvaliteet oluliselt. Seetõttu on ka finantsjuhid tänapäeval „sunnitud“ haarama ja tõlgendama ettevõtte tegevust palju laiapõhjalisemalt ning oluliselt väljaspoole ainult finantsnäitajaid ulatuvalt. See võimaldab finantsjuhtidel oluliselt rohkem rääkida kaasa ettevõtte visiooni ja strateegia kujundamisel ning elluviimisel. Varasemaga võrreldes oluliselt vähem aega läheb igapäevaste rutiinidega tegelemiseks. Usun ja loodan, et see protsess jätkub.
Suur töö on ära tehtud. Mis on teie enda isiklikud plaanid ja ambitsioonid lähitulevikus?
Teha ning kogeda veel sama ägedaid ja arendavaid projekte nagu oli Tallinna Sadama IPO või ka näiteks Eesti mandri ja suursaarte vahelise parvlaevaliikluse ülevõtmine ning käivitamine. Selliseid suuri väljakutseid on olnud viimastel aastatel veel. Loodan, et vähemalt sama põnevaid või veelgi põnevamaid projekte on veel tulemas!
Vaata, kes on teised mõjukaima finantsjuhi nominendid ja loe žürii hinnangut
siit. Seotud lood
Juba kaheksandat aastat valivad Äripäev ja BIG4 audiitorbürood aasta mõjukaimat finantsjuhti. Üks nominentidest on Merit Tarkvara finantsjuht Kaja Kert, kes on ettevõtte kaasasutaja ja selle finantsjuht olnud 27 aastat. Algusest peale on Kaja hoolitsenud Merit Tarkvara raamatupidamise ja finantside korrasoleku eest, mis on olnud ka üks olulistest eduteguritest ning aidanud ettevõttel stabiilselt kasvada ja areneda.
Marko Kaha on Orkla Eesti ASi (endise nimega Kalev AS) finantsjuht aastast 2009 ja on olnud sellest ajast pühendunud ettevõtte pidevale kasvule. 2018. aastal paistis Marko silma märkimisväärse ettevõtete ühendamise protsessi läbiviimisega, mille tulemusel tekkis Orkla Eesti AS, milles tegutsevad endise nimega Kalev AS ja Põltsamaa Felix AS. Tänu sellele valiti ta eelmise aasta mõjukaima finantsjuhi nominendiks.
Juba kaheksandat aastat valivad Äripäev ja BIG4 audiitorbürood aasta mõjukaimat finantsjuhti. Selle aasta viis finalisti on selgunud, aasta mõjukaim finantsjuht kuulutatakse välja 11. aprillil Pärnu Finantskonverentsil.
Pikalt on räägitud sellest, et ettevõtted tahaksid kasvada, aga investeeringuid tehakse selleks liiga vähe. Kes investeerimist propageerivad, ütlevad, et tuleks teha seda praegusel heal ajal, enne kui on hilja. Pangad laenaksid samuti heameelega, aga ettevõtted ei taha laenu võtta. Mis probleemid meil selle kasvamisega on, rääkis Äripäeva hommikuprogrammis Kaarel Ots.
Eesti ja kogu Baltikumi suurim kasutatud autode jaemüüja AS Longo Group pakub kõigis kolmes Balti riigis võlakirju summas 10 miljonit eurot, mille aastane fikseeritud intressimäär on 10% ja tähtaeg kolm aastat. Võlakirjade märkimisperiood kestab kuni 25. novembrini ning on avatud nii jae- kui ka kutselistele investoritele.