Maailma väärtuslikumad ettevõtted on teinud sel kümnendil läbi ülikiire kasvu, mida mõõdetakse mitte protsentides, vaid kordades, mis võiks olla uus eesmärk, ütles SEB juhatuse esimees Allan Parik Tallinnas toimunud konverentsil Innovatsioonilabor 2017.
- Allan Parik Foto: Raul Mee
Sõnavõtus eksponentsiaalse kasvu ajastule keskendunud Parik ütles, et ettevõtlus on sisenenud murrangulisse ajajärku, kus eesmärk ei ole lineaarselt kasvada 10 protsenti, vaid 10 korda. „Ettevõtlusaktiivsus kasvab plahvatuslikul ja palju uusi globaalseid ettevõtteid tuleb peale, aga suur küsimus on, kas nad on edukad ka 5, 10 või 50 aasta pärast,“ ütles Parik.
Väärtuslikumate ettevõtete kasvu üks alus on uus digitaalne platvorm. „Kui võrdleme maailma kõige väärtuslikumaid ettevõtteid turukapitalisatsiooni alusel, siis TOP 5-s on ainult üks ettevõte, kes oli seal ka 15 aastat tagasi – Microsoft. Ja nemad on tarkvarapõhise ettevõttena suutnud kasvatada oma väärtust. Ülejäänud ettevõtted on täiesti uued,“ ütles Parik.
Parik viitas William P. Barnetti uuringule, et edukad tehnoloogiaettevõtted on nii-öelda avastatud, mitte planeeritud.
Pariku sõnul tuleb ettevõtluse arendamisel mõelda sellele, kes on meie lõppklient, ja innovatsiooniga on tulnud uus mõõdik: klientidega tehtud eksperimentide arv. „Katsetuste tegemine pärineb laborist ning see vaatenurk tuleb võtta tavapärasesse ärisse,“ märkis Parik.
Pariku sõnul ei ole kunagi varem nende klientideni jõudnud nii palju uusi lahendusi ja tooteid kui viimase kuue kuu jooksul: eAkadeemia, videokohtumised ja kasvuprogramm on vaid mõned näited. Sel kevadel klientide käsutusse antud innovatsioonikeskuses on tänaseks juba üle 500 ettevõtja osalenud erinevatel äri edendamise üritustel. „Innovatsioonikeskuse südameks on kasvuprogramm ettevõtetele, kes soovivad kasvada, aga mitte samas rütmis turuga, vaid oluliselt kiiremini,“ märkis Parik.
Seotud lood
Skandinaavia pangandusgrupp SEB sõlmis IT- ja ärikonsultatsioonifirmaga CGI lepingu kuluefektiivse pilvepõhise tarkvaraplatvormi CGI Trade360 kasutuselevõtuks.
Sügisel Tallinnas rahvusvahelise äriteenuste keskuse avanud ABB Grupp ja ettevõtluskõrgkool Mainor on alustanud Eestis uudse koostöömudeliga. Karjääriprogrammi stipendiaadid, potentsiaalsed tulevased ABB töötajad, õpivad finantsjuhtimise eriõppekaval ja läbivad õpingute osana ka ABBs mitmekuulise ingliskeelse praktika.
Uute ärimudelite puhul tuleb arvestada mitte ainult tehnoloogia ja digitaalsete lahendustega, vaid lugematute teiste teguritega, mis ulatuvad brändi fännibaasist kuni eristuva organisatsioonikultuurini, rääkis SEB konverentsil Innovatsioonilabor 2017 Hollandi äristrateeg ja konsultant Patrick van der Pijl.
Kodumaine äriteenuste konsultatsioonifirma 1Office pakub Eesti ID-kaardi omanikele ning e-Residentidele võimalust kiirelt ja lihtsalt asutada oma ettevõte Lätis. Eelmise aasta lõpus avatud teenus aitab ettevõtetel Läti turule laieneda digitaalse allkirja abil vaid paari tööpäeva jooksul, vältides keerulist bürokraatia kadalippu.
Eesti ja kogu Baltikumi suurim kasutatud autode jaemüüja AS Longo Group pakub kõigis kolmes Balti riigis võlakirju summas 10 miljonit eurot, mille aastane fikseeritud intressimäär on 10% ja tähtaeg kolm aastat. Võlakirjade märkimisperiood kestab kuni 25. novembrini ning on avatud nii jae- kui ka kutselistele investoritele.