Krüptovarade osas levivad endiselt arvamused, mille kohaselt puudub neil reaalne väärtus ja tulevik. Tegelikkuses on krüptovarade väärtus rajatud kasutajate usaldusele ja tehnoloogilisele turvalisusele, pakkudes ligipääsu finantsteenustele ka neile, kes on traditsioonilistest süsteemidest kõrvale jäänud.
- Polina Brottier on krüptovaraplatvormi Binance’i esindaja Eestis
Sageli tekib arusaam, et krüptovarad ei oma reaalset väärtust, kuna need pole seotud millegi füüsilisega. Argumenteeritakse, et krüptovaradel puudub näiteks kullareservide tugi ja keskpankade garantii ning seetõttu justkui oleks tegu varaga, millel pole kindlat alust.
Millel krüptovarade väärtus põhineb?
Enne järelduste tegemist, et krüptovaradel puudub kindel alus, tasub uurida, millel põhineb raha väärtus üldiselt. Varasemalt sidusid valitsused oma valuuta füüsiliste varade, näiteks kullaga, andes sellega rahale kindlama aluse. Tänapäeval pole see enam suurema osa fiat-valuutade puhul nii.
Näiteks Ameerika Ühendriigid loobusid kullastandardist 1971. aastal, mil president Nixon muutis dollari fiat-valuutaks sidudes dollari kursi lahti kulla omast. See näitab, et tänapäeval põhineb raha väärtus pigem riiklikul regulatsioonil ja turu usaldusel, mitte füüsilisel kaubal. Seega saab valitsuste emiteeritud raha, olgu selleks siis näiteks dollar või euro, oma väärtuse usaldusest: usaldus valitsustesse, institutsioonidesse ja majandusse.
Seotud lood
Tuleviku prognoosimise jaoks on andmed abiks, aga mitte piisavad.
Geopoliitilised pinged ja majandusliku autonoomia püüdlused sunnivad Venemaad, Hiinat, Euroopa Liitu ja teisi kiiresti looma uusi valuuta- ja finantssüsteeme. Need arengud tekitavad loomulikult küsimusi USA dollari keskse rolli kohta globaalses kaubanduses ja rahanduses.
ESG juhtimine on vajalik nii suurettevõtetele kui ka väikese ja keskmise suurusega ettevõtetele. ESG eesmärke, strateegiaid, arengut ja raporteid küsivad partnerid, kliendid, pangad ja regulaatorid. Kuidas ESG abil oma riske ja võimalusi leida?