Finantsjuht Mari-Liis Kikas tegi kahe aasta eest kannapöörde. Nimelt otsustas ta ühes ettevõttes finantsjuhina töötamise asemel hakata vabakutseliseks - pakkuda finantsjuhtimise teenust paljudele ettevõtetele.

- Finantsjuht Mari-Liis Kikas
Otsus hakata pakkuma finantsjuhtimise teenust ettevõtjana sündis soovist pakkuda oma teadmisi ja kogemusi laiemale kliendibaasile, omades samal ajal rohkem vabadust teha ise oma valikuid. „Mulle meeldib finantsjuhist ettevõtjaks olemise puhul tõik, et mul on palju erinevaid kliente ja väljakutseid. Tunnen, et suudan luua rohkem väärtust, kui töötan mitme, mitte ainult ühe ettevõtte heaks,“ selgitas Kikas.
Lisaks tõi Kikas välja, et suures kontsernis töötades tekkis sageli tunne, et osa ajast kulub bürokraatia, mitte väärtust loova töö peale.
Kõige suurem hirm
Kuigi ettevõtlus on pakkunud Kikasele palju vabadust ja põnevust, ei olnud üleminek palgatöölt ettevõtjaks lihtne. „Kõige suurem hirm oli see, kas ma leian piisavalt kliente, Sa pead olema valmis võtma vastutust ja olema kindel, et suudad pakkuda kvaliteetset teenust, mis hoiab kliendid rahul ja toob neid tagasi,“ selgitas ta.
Oma kogemustest rääkides tunnistab Kikas, et esimeste klientide leidmine ja nende hoidmine oli keeruline. Ta tõdes, et kui kliendid tulevad tagasi või soovitavad sind teistele, siis tead, et oled õigel teel.
Kikase sõnul on edu saavutamiseks on vajalikud mitmed iseloomuomadused. „Kohusetunne on number üks. Sa pead olema piisavalt distsiplineeritud, et täita oma lubadused ja leida uusi kliente,“ rõhutas ta.
Teiseks oluliseks omaduseks peab Kikas avatud meelt ja laia silmaringi. „Finantssektor areneb tohutu kiirusega, ja kui sa ei ole valmis muutustega kaasa minema, jääd kiiresti maha,“ ütles ta.
Pöördutakse juba ettevõtte loomise varases faasis
Finantsjuhtimine on Kikase hinnangul kriitilise tähtsusega iga ettevõtte edukuse ja strateegilise kasvu jaoks. See on valdkond, mis nõuab täpsust, strateegilist mõtlemist ja laiahaardelist kogemust.
Üks Kikase suurimaid rõõme on näha, et tänapäeval pöörduvad üha enam ettevõtjaid juba ettevõtte loomise varajases faasis finantsnõu saamiseks. „Uuritakse, millist tarkvara valida ja kuidas finantsprotsessid üles ehitada,“ sõnas Kikas. Ta lisas, et selline varajane finantsplaneerimine aitab tulevikus ettevõtte tööd palju lihtsamaks teha ja toetab kiiret kasvu.
Finantsjuhi roll on Kikase sõnul tihtipeale väga strateegiline ja tulevikku vaatav. „Finantsjuht on inimene, kes suhtleb kõigi osakondadega ja kogub terviklikku informatsiooni ettevõtte kohta,“ rõhutas ta. Lisaks peab finantsjuht olema kursis ka väliste teguritega, nagu intressimäärade muutused ja makromajanduslikud mõjud, mis võivad ettevõtte tulemusi mõjutada.
Eestis pole finantsjuhtimise teenus veel levinud
Kikas, kelle portfellis on tänaseks üle 70 kliendi, räägib, et tema klientide seas on nii Eesti kui ka rahvusvahelisi ettevõtteid. „Päris mitu klienti on sellised, kes omanikena resideeruvad välismaal, kuid nende ettevõtted tegutsevad osaliselt Eestis või on seotud rahvusvahelise turuga, peamiselt Euroopas või USA-s,“ selgitas ta.
Küsimusele, kas Kikase pakutav teenus on Eestis levinud, vastas ta, et pigem mitte. „Eestis on see teenus veel suhteliselt unikaalne. Kuigi maailmas on see trend kasvamas, pakuvad Eestis finantsjuhtimise teenust pigem raamatupidamisbürood lisateenusena,“ märkis ta.
Kui rääkida töökorraldusest, siis Mari-Liis rõhutab efektiivsuse ja automatiseerimise tähtsust. "Kui ma uued kliendid võtan, siis tavapäraselt selleks, et väärtust loovat finantsjuhtimist pakkuda, me proovime enne nii palju kui võimalik nende finantsprotsesse efektiivistada ja automatiseerida,“ ütles ta. Ta lisab, et tänu selgetele kokkulepetele ja protsesside optimeerimisele suudab ta hoida enda töökoormust optimaalsena, võimaldades samal ajal mitme kliendiga paralleelselt tegeleda.
Kikas usub, et tulevikus kasvab sarnaste teenusepakkujate arv, kuna tehnoloogia areneb kiiresti ja ettevõtted vajavad üha enam eksperdi nõuandeid. „Näen, et oma ala ekspertide kaasamine ettevõtte protsessidesse omab kindlasti kasvavat rolli,“ ütles ta.
Lõpetuseks julgustab Mari-Liis ka teisi finantsjuhte kaaluma vabakutselise tee valikut. „Kindlasti julgustaks neid proovima, eriti kui nad tunnevad, et neil on soov ja oskused teisi aidata. See võib olla suurepärane võimalus pakkuda oma eksperdiarvamust ja tekitada endale, kui mitte täiskoha, siis vähemalt lisasissetuleku allikas. See tunne, kui ettevõttel läheb päriselt paremini ja teevad targemaid otsuseid tänu sinu tehtud tööle, on kirjeldamatult hea,“ soovitas ta.
Töökogemus
2019-... kickass.CFO: Vabakutseline finantsjuht
2022-... Klaar.me: Finantsjuht
2022 AvalonEstates: Finantsjuht
2022 PlusPlus Capital AS: Finantsjuht
2020-2021 Eesti Energia: Juhtiv finantskontroller
2018-2020 PwC: Tehingute nõustaja
2017-2018 Ernst&Young: Raamatupidamise konsultant
2015-2017 Orkla raamatupidamiskeskus: Raamatupidaja
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Kui ettevõte soovib pakkuda oma klientidele parimat teenust, peab ta alustama enda töötajatest. Just seda põhimõtet järgib finantsteenuste võrdlusplatvorm Altero, kus ettevõtte juhtkond on oma meeskonna heaolu ja ühtsustunde kasvatamise seadnud strateegiliseks prioriteediks.