Iga kord, kui tundub, et inimkonna progress on seiskunud ja võimetu – majanduskasv näib olevat aeglane, paljud riigid näivad olevat määratud vanaks jääma enne rikkaks saamist või kliimamuutused näivad olevat kontrolli alt väljunud – tasub meenutada meie liigi eripära. Tänu inimese leidlikkusele pole kogu inimkonna ajaloo vältel vohanud üleilmse hukatuse ennustused kunagi tõeks saanud.

- Eesti ärikeskkonna skoorid valdkondade ja sammaste lõikes Maailmapanga raporti Business Ready järgi. Maksimaalne võimalik skoor on 100 Foto: Business Ready 2024
See oli leidlikkus, mis tegi kahjutuks nn rahvastikupommi, 1970. aastatel räägitud ohu, et sajad miljonid inimesed surevad nälga, kuna rahvastiku kiire kasv ammendab toiduvarud. Selle asemel viisid põllumajanduslikud uuendused, nagu suure saagikusega kahjurikindlad põllukultuurid, ülemaailmse toidutootmise kiiremale kasvule kui kasvas rahvaarv peaaegu igas maailma osas. Samamoodi oli inimeste leidlikkus see, mis aitas surmavad haigused – HIV/AIDSist COVID-19-ni – võtta kontrolli alla. Kui kliimamuutused on selle sajandi keskpaigaks taltsutatud, võib kihla vedada, et see on sündinud peamiselt inimeste leidlikkuse mõjul.
Kuid sellised edusammud on harva „Heureka!“ hetkede vili. Inimeste leidlikkus annab tulemusi, kui valitsused, eraettevõtted ja üksikisikud tegutsevad viisil, mis on järjekindlalt kasulik tervele ühiskonnale. Sellised tulemused sõltuvad soodsatest tingimustest, mille tekitab reeglite ja kommete sobiv kombinatsioon. Mõistes, et jätkusuutlik majandusareng eeldab tavaliselt kogu süsteemi hõlmavat äriedu, kirjeldame Maailmapanga grupis neid tingimusi kui „ärikliimat“ või „äri soodustavat keskkonda“.
„Doing Business“ tekitas soovimatuid tagajärgi
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Kui ettevõte soovib pakkuda oma klientidele parimat teenust, peab ta alustama enda töötajatest. Just seda põhimõtet järgib finantsteenuste võrdlusplatvorm Altero, kus ettevõtte juhtkond on oma meeskonna heaolu ja ühtsustunde kasvatamise seadnud strateegiliseks prioriteediks.