Inimesed ja ettevõtted liigutavad hinnanguliselt piiriüleselt 12,5 triljonit eurot aastas, kuid maailmapangandus ei vasta enam järjest rahvusvahelisemaks muutuva elanikkonna vajadustele. Kuhu maailmapangandus liigub?
- Wise Euroopa ja Ühendkuningriigi tootejuht Lars Trunin. Foto: Wise
Meil kõigil on tuttavaid, kellel on Rootsis, Kanadas või Austraalias elavaid sugulasi. Võib-olla isegi sul endal. Me teame kindlasti kedagi, kes on õppinud stipendiumi- või vahetusprogrammiga semestri või paar välismaal ning oleme oma sotsiaalmeedias märganud sel-talvel-töötan-varbad-liivas diginomaadide kadedusttekitavaid rannakontori pilte, kaadri nurgas paistmas sülearvuti. Sama toimib ka vastupidi – meil on Eestis sõpru, kelle kodus ei kõla ei eesti ega vene keel ja kolleege, kelle rahvusköök ei sisalda kilu ega rukkileiba.
Inimesed elavad piiriüleselt, kuid mitmes sektoris ei ole rahvusvaheline elu nii lihtne, kui võiks ja peaks. Igapäevane digiadmin on tüütu, ajamahukas ning kulutab meie tunde nende tegevuste arvelt, millega saaksime ühiskonda rohkem panustada ja aidata majandusel kasvada. Samaaegselt mitmel pool riigipiire.
Vaatame pangandussektori murekohti lähemalt
Probleem 1 - konto avamine. Vana maailma süsteemid on end tihti administratiivselt iseendale üles ehitanud, tekitades nokk-kinni-saba-lahti olukordi, kuhu väljastpoolt tulijal ei ole lihtne sisse pääseda. Kui sul on tuttavaid, kes on soovinud Inglismaale või Prantsusmaale kolides esimese asjana kodu leida, siis ilmselt oled kuulnud, kuidas üürilepingu tegemise jaoks nõutakse kohalikku pangakontot. Pangakonto saab aga avada ainult siis, kui on ette näidata kohalik üürileping. Kriteeriumid on riigiti erinevad, kuid suures pildis on suhtumine sama. Jäigad süsteemid ei ole ehitatud uute inimeste vastuvõtmiseks ning on visad muutuma.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Lili Kirikal on Sunly finantsjuhina jõudnud lühikese ajaga palju ära teha, mistõttu on ta jõudnud juba teist aastat mõjuka finantsjuhi nominentide hulka. Need kaks aastat on Sunlyle olnud tormilised just kiire kasvu poolest.
Kuigi üheks pühamõõdikuks võib nimetada raha, siis sellel on väga palju erinevaid nüansse. Raha pangakontol ei näita alati, et ettevõttel läheb hästi, märgib finantsjuht Anneli Aljas. Äri kasvatamiseks tulevad appi erinevad mõõdikud, sageli tuleb see õige mõõdik ise välja mõelda.
Eile õhtul kogunes Äripäeva ja BIG4 audiitorbüroode žürii, et valida konkursi lõppvooru pääsenud kandidaadid. Selle aasta finalistid on selgunud, aasta mõjukaim finantsjuht kuulutatakse välja 20. aprillil Pärnu Finantskonverentsil.
Finantsjuhtide ja raamatupidajate töö on täis väljakutseid: palju tabeleid, rohkelt andmeid, vajadus täpsete ja õigeaegsete aruannete järele ning palju korduvaid ülesandeid, mis nõuavad tohutult aega. Power Platform pakub neile väljakutsetele lahendust, võimaldades automatiseerida igapäevaseid protsesse, standardiseerida aruandlust ja luua dünaamilisi aruandeid.