Järgnev lugu ei ole keele teritamine hiljuti elevust tekitanud SDE juhi Lauri Läänemetsa majanduspoliitiliste vaadete või Eesti noorte marksistliku lugemisringi teemal. Juttu tuleb hoopis alternatiivsetest omandivormidest, mida majandusteadlased, ettevõtjad ja maailmaparandajad – mitte alati marksistid – praeguse majandussüsteemi parandamiseks välja pakuvad.
- Foto: Made with Designer. Powered by DALL·E 3
Üks tegur, mis neid kannustab, on hirm kliimamuutuse ja Maa taluvuspiiride ületamise pärast ning frustratsioon, et kuigi järjest rohkemad eraettevõtted kestlikkuseteemaga justkui siiralt tegelevad, on tulemused majanduse kui terviku ulatuses pettumust valmistavad, sest loodusressursside kasutamine kasvab mühinal edasi.
Värske tegurina kannustab uute omandivormide otsingut põlvkondade vahetus, mille käigus paljud pensioniikka jõudnud ettevõtjad avastavad, et neil pole huvitatud järeltulijaid, kellele oma äri juhtimine üle anda.
Samuti võib osade ettevõtete omandivormi taga kahtlustada turunduslikke või petueesmärke - eetikapesu. Eriti heidetakse seda praegu ette võimsatele
AI arendamisega tegelevatele firmadele nagu xAi, Anthropic ja OpenAI.
Välja pole surnud ka vanad eraomandi vastased meeleolud, mida õhutab eelkõige pahameel majandusliku ebavõrdsuse pärast. Selles vallas annavad
värsket ainet mureks ja pahameeleks tehnoloogiamiljardärid.
Neil, kes arvavad, et tegemist pole Eesti praktilist äri mõjutada võiva teemaga, soovitan lugeda kokkuvõtet ühe Eesti ülikooli riigiteaduse tudengite
seminarist „Kas mõõdukas vägivald eraomandi suhtes kliimaeesmärkide saavutamiseks on õigustatud?“. Küllap osa sellele küsimusele praegu jaatavalt vastavatest tudengitest jõuavad riigiametitesse ja poliitikasse, hakates siinset ärikeskkonda oma maailmavaatest lähtudes mõjutama.
Samuti tasub selles kontekstis hoiatava näitena meenutada 1970-1980ndate Itaalias ja Lääne-Saksamaal tegutsenud vasakpoolseid terrorirühmitusi Punased Brigaadid (Brigate Rosse) ja Punaarmee Fraktsioon (Rote Armee Fraktion, RAF), kelle viha kapitalismi ja eraomandi vastu kasvas nii suureks, et nad korraldasid ühiskonnas palju hirmu külvanud pommiplahvatusi, võtsid pantvange ja röövisid pankasid.
Uued ja vanad alternatiivsed omandivormid
Aga nüüd uute ja vanade alternatiivsete omandivormide juurde, mis eespool nimetatud tegurite mõjul poolehoidu koguvad.
Seotud lood
Tehnoloogiamiljardärid, nagu Bill Gates, Mark Zuckerberg ja Elon Musk, ei kuulu mitte ainult inimkonna ajaloo rikkaimate inimeste hulka. Nad on ka erakordselt mõjukad – sotsiaalselt, kultuuriliselt ja poliitiliselt. Osaliselt peegeldab see sotsiaalset staatust, mille meie ühiskond rikkusele üldiselt omistab.
Eesti ja kogu Baltikumi suurim kasutatud autode jaemüüja AS Longo Group pakub kõigis kolmes Balti riigis võlakirju summas 10 miljonit eurot, mille aastane fikseeritud intressimäär on 10% ja tähtaeg kolm aastat. Võlakirjade märkimisperiood kestab kuni 25. novembrini ning on avatud nii jae- kui ka kutselistele investoritele.