Euroopa Keskpanga prognooside järgi Euroopa majandus lähiaastatel mõnevõrra jahtub. Valimislubadused on aga antud headel majanduskasvuaastatel. Kuidas vaadata neid lubadusi jaheneva majanduse taustal, arutasid Luminori peaökonomist Tõnu Palm ja suhtekorraldusbüroo Miltton Nordics partner Rannar Vassiljev.
- Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) esimees Mart Helme Foto: Tanel Meos
Eesti on seni elanud heades majanduslikes tingimustes. Ekspertide sõnul aga oleks päris optimistik võtta nüüd koalitsioonilepingu puhul arvesse, nagu oleks meil järgmised neli aastat on sarnane majanduskeskkond. "Ma arvan ja loodan, et rahandusministeerium, kes neid prognoose tutvustab ka koalitsioonilepingu tegemisel, võtab tulevikku vaadates konservatiivsema positsiooni. See kindlasti korrigeerib antud lubaduste elluviisimise võimalusi," sõnas Vassiljev.
Palm nõustus, et pikaajaliselt tasub olla konservatiivne ja oleksime pidanud rohkem häid aegu ära kasutama. Euroopa Keskpank tuli hiljaaegu välja oma majandusprognoosiga, kust vaatab vastu euroala majanduses 1,1% majanduskasv, mis alles kaks aastat tagasi oli 2,4%. "Me pole kasutanud võimalust koguda reserve, oleme mänginud piiri peal. Meil on küll Euroopa Liidu vahendid, aga peaksime planeerima oma tegevusi ilma nende vahenditeta."
Tänu Eesti madalale maksukoormusele saaksime kindlasti laenuraha rohkem kasutada. Sõltumata laenukoormusest on eurotsoonis aga reeglid selle kohta, kui palju aastas võivad kulud ületada tulusid. "Kui arvatakse, et laenu arvelt võib nüüd järsku suuri asju hakata tegema, siis praktikas on see riigi puhul oluliselt komplitseeritum kui eraettevõtluses," ütles Vassiljev. "Laenu võimalik puhver on aga kindlasti väärtus kehval ajal."
Kuula täpsemalt, mida head ja halba toob ettevõtjatele kaasa EKRE võimalik pääsemine valitsusse, kuidas populism Eestisse jõudis ning kas loodava koalitsiooni lubaduste kohal on aeglustuva majanduskasvu tõttu pilved, saatesarja "Finantsuudised fookuses" viimasest saatest. Saatejuht oli Rivo Sarapik. Saate valmimist toetab Luminor.
Kuula saadet "Finantsuudised fookuses"
siit.Seotud lood
Kui ühiskond muutub vanemaks, muutub ka sellega potentsiaalne tarbijaskond ja tarbijana võiks üha enam näha pensionäre.
Ettevõtete investeeringud materiaalsesse põhivarasse olid esimesel poolaastal umbes miljard eurot, aasta varem tehti investeeringuid 200 mln euro võrra rohkem. Majandus on samal ajal aga kasvanud päris kiiresti ja see paneb tahes-tahtmata mõtlema, et head aega ei ole piisavalt hästi ära kasutatud.
Möödunud nädalal tuli Kantar Emor välja finantsseireuuringuga, kust selgus et umbes kolmandik Eesti inimestest hindavad oma majandusseisu heaks või väga heaks, aga palju on ka neid, kes sissetulekute kadudes saaksid hakkama vaid mõned nädalad. Kutsusime uude raadiosaatesse „Finantsuudised fookuses“ eestlaste säästmis- ja investeerimisharjumusi lahkama Luminori Baltikumi investeerimisnõustamise juhi Anton Skvortsovi ja Kantar Emori uuringueksperdi Lele Aagi.
Saates "Finantsuudised fookuses" arutleti selle üle, millised võivad olla maailma majandusest ja välispoliitikast tulenevad riskid Eestile, ning räägiti, mida tasub ettevõtjatel jälgida USAs, Euroopas, Hiinas ja Venemaal ja kuidas nendes riikides toimuv võib Eesti majandust mõjutada.
Eesti ja kogu Baltikumi suurim kasutatud autode jaemüüja AS Longo Group pakub kõigis kolmes Balti riigis võlakirju summas 10 miljonit eurot, mille aastane fikseeritud intressimäär on 10% ja tähtaeg kolm aastat. Võlakirjade märkimisperiood kestab kuni 25. novembrini ning on avatud nii jae- kui ka kutselistele investoritele.