Jaanuaris oli Ameerika Ühendriikide inflatsioon oodatust kõrgem ning jaemüük madalam, mis annab märku, et USA majandust on kummitama hakanud stagflatsioon, ütlevad analüütikud.
Hinnad tõusid USAs detsembris eelmise aastaga võrreldes 2,1 protsenti, mis on rohkem kui Wall Streeti prognoosis. Need numbrid tulid ajal, kus aktsiaturud on juba praegu inflatsioonihirmu tõttu muutunud volatiilseks. Kardetakse, et Föderaalreserv võib olla sunnitud intresse tõstma oodatust kiiremini, ja kolmapäeval ilmunud andmed andsid spekulatsioonidele hoogu juurde, vahendab CNBC.
3protsendine inflatsioon oleks suur mure
„Tõsi, üle 2protsendine inflatsioon ei peaks palju probleeme tekitama, aga 3protsendine inflatsioon tekitaks juba suure mure,“ ütles investeerimisfirma Leuthold Groupi peastrateeg Jim Paulsen.
Kui analüüsida andmeid alates 1870. aastast, on näha, et inflatsiooni kasvamine 2 protsendilt 3 protsendile tähendab seda, et investorid muutuvad intresside tõstmise osas tundlikumaks, ja see hakkab aktsiaturge märkimisväärselt survestama.
„See viitab asjaolule, et head uudised on ka edaspidi halvad ja igasugune võlakirjade tootluse kasv esitab aktsiaturgudele väljakutse,“ kirjutas Paulsen esmaspäeval klientidele.
Stagflatsiooni võimalus
Sellel nädalal ilmusid ka numbrid, millest selgus, et jaemüük langes jaanuaris 0,3 protsenti. See võib tähendada, et USA majandust on kummitamas stagflatsioon, lisas Paulsen. Stagflatsioon on olukord, kus majanduskasv stagneerub, aga inflatsioon kiireneb.
„Majanduskasvu ootused on väga suured. Mis siis juhtub kui inflatsioon hakkab vaikselt tõusma, aga majanduskasvu numbrid saavad olema oodatust väiksemad?“ küsis Paulsen. „Ma ei ütle, et meil on tulemas suur stagflatsioon. Samas on küllaltki hea võimalus, et majanduskasvu prognoose tuleb kärpida.“
Paulsen ei olnud ainuke. Investeerimisfirma Gluskin Sheffi peaökonomist David Rosenberg ütles, et majanduses on juba stagflatsiooni näha, küll aga väga nõrgalt. Ta tõi välja just selle, et jaemüük langeb, aga inflatsioon kiireneb.
Võlakirjade tootlus tõuseb
Föderaalreservi ökonomistid ootavad, et USA majandus kasvab sel aastal 2,5 protsenti. Veel septembris oodati 2,1protsendist majanduskasvu. Samas vähendas Atlanta Föderaalreserv esimese kvartali majanduskasvu prognoosi. Kui varem oodati lausa 5,4protsendist tõusu, siis seda vähendati 4 protsendini ja hiljem 3,2 protsendini.
Wall Street on vaikselt hakanud hindadesse arvestama asjaolu, et inflatsioon võib kujuneda oodatust kiiremaks. Inflatsioonihirmule on hoogu andnud ka palkade 2,9protsendine kasv jaanuaris.
Märkimisväärne on ka asjaolu, et USA 10aastaste võlakirjade tootlus tõusis vahepeal 2,9 protsendini. Reedel oli tootlus 2,87 protsenti. „Kui võlakirjade tootlus jätkab tõusu 3 protsendini, viitab see asjaolule, et aktsiaturgudel võib olla veel langusruumi,“ ütles Rosenberg.
Tõsi küll, eelmisel nädalal taastusid USA aktsiaturud küllaltki kiiresti. Üldine optimism on taastumas ja suuremad indeksid on jõuliselt tõusnud.
Stagflatsioon
Majanduse seisund, millele on iseloomulikud tootmise kasvu seiskumine, hinnatõus ja tööpuuduse kasv.
Seotud lood
Keskpangad ei kipu käesoleval aastal veel lõpetama likviidsuspidu, mis on oluliselt aidanud nii majandust kui ka riskantsete varade turge. Raha püsib ka alanud aastal pigem odav ja kergelt kättesaadav, avaldab SEB kvartaalne investeerimisteemasid käsitlev väljaanne Investment Outlook.
Keskpankade jaoks on viimane kümnend olnud keeruline. Maailmamajanduse välja aitamine aastakümnete suurimast august on nõudnud otsuseid, millest kirjutatakse raamatuid ja majandusõpikuid ka järgnevatel kümnenditel.
Eesti turul üle 30 aasta tegutsenud Smarten Logistics pakub kolmanda osapoole logistikat ehk 3PL. Me hoolitseme kõige logistikaga seonduva eest: alates laovarude planeerimisest, kaupade vastuvõtust, arvele võtmisest, ladustamisest ning lõpetades nende klientideni toimetamisega. Lähemalt räägib Martin Karolin Smarteni müügiosakonnast.
Hetkel kuum
Tagasi Finantsuudised esilehele