Valitsus kiitis eilsel istungil heaks rahandusministri esitatud eelnõu, millega lisatakse konkurentsi soodustamiseks makseteenuste hulka makse algatamise ja kontoteabe teenused. Samuti rakendatakse internetimaksetele ajakohaseid turvanõudeid, mistõttu väheneb paroolikaartide kasutamisala.
„Makseteenuste turu, eelkõige kaardi-, interneti- ja mobiilimaksete, kiire areng on tinginud vajaduse seadusi kaasajastada. Senise regulatsiooniga pole hõlmatud paljud uuenduslikud maksetooted ja -teenused, mistõttu võivad tekkida olulised õiguslikud probleemid nii konkurentsi, turvalisuse kui ka tarbijakaitse valdkonnas,“ selgitas rahandusminister Toomas Tõniste.
Seega on eelnõu eesmärk turul tegutsevate ja turule tulevate ettevõtjate tegevustingimuste võrdsustamine, asjakohaste seaduste kohaldamisala laiendamine uutele makseteenustele, maksetega seotud turvariskide maandamine ning tarbijakaitse tagamine.
„Tarbijatele tekib uute makseteenuste näol ühtlasi juurde lisavõimalusi internetis oma ostude eest tasumiseks ja oma finantsseisu jälgimiseks. Regulatsiooni karmistamine tagab omakorda nii seniste kui ka uute teenuste usaldusväärsuse ja jätkuva turvalisuse,“ ütles Tõniste.
Uute teenustena lisanduvad makseteenuste hulka makse algatamise ja kontoteabe teenus. Esimene neist võimaldab näiteks netipoes tasuda ka siis, kui puudub krediitkaardiga maksmise või pangaligi kasutamise võimalus. Makse algatamise teenuse võimaldab makseasutuse kaudu algatada ülekande ja informeerida kaupmeest maksetehingu toimumisest. Kontoteabe teenusega saab klient mugavalt koondinfot oma finantsseisu kohta erinevatest pankadest. Klientide huvide kaitsmiseks võivad uusi teenuseid osutada ainult need ettevõtjad, kellel on selleks finantsinspektsiooni tegevusluba.
Kliendi tuvastamine on osutunud tõsiseks väljakutseks interneti kaudu tehtavate maksetehingute puhul ja uuringute kohaselt on aasta-aastalt tõusnud risk sattuda pettuse ning konfidentsiaalse informatsiooni varguse ohvriks. Kõnealune risk võib pidurdada innovaatiliste makseteenuste kasutamist ja makseteenuste turu arengut. Seetõttu muudab eelnõu rangemaks ka elektrooniliste maksetega seotud turvanõuded.
Tulevikus peavad makseteenuse pakkujad rakendama kliendi tuvastamisel niinimetatud tugeva autentimise nõudeid. Eestis võimaldavad seda näiteks ID-kaart, mobiil-ID, samuti erinevad rakendused ja paroolikalkulaatorid. Maksetega seotud turvariskide maandamiseks piiratakse seniste paroolikaartide kasutust, sest need on hõlpsasti kopeeritavad. Piirangud laienevad ka nendele internetimaksetele, mille puhul ainsa turvaelemendina kasutatakse pangakaardile trükitud numbrikombinatsiooni.
Kõnealused turvanõuded jõustuvad täies ulatuses orienteeruvalt 2019. aasta esimese poolel. Täpne kuupäev sõltub sellest, millal EL Komisjon võtab vastu asjakohase rakendusmääruse.
Lisaks muudab eelnõu kliendi omavastutuse piirmäära pangakaardi autoriseerimata kasutamise korral ja see langeb seniselt 150 eurolt 50 eurole. Samuti reguleeritakse täpsemalt kaardimakseid, mille puhul pole maksega nõustumise hetkel täpne summa teada, näiteks automaattanklas kütuse ostmisel. Sellisel juhul tuleb kliendilt küsida nõusolek kindla rahasumma blokeerimiseks maksekontol ja blokeering tuleb lõpetada nii pea, kui laekuvad andmed täpse maksesumma kohta.
Seadus on plaanitud jõustuma 13. jaanuaril 2018.
Seotud lood
SEB äriklientidele eelmise aasta lõpust ja selle aasta maist eraklientidele videokõne kaudu kättesaadavad teenused tõid olulisi muutusi nii kliendisuhetesse kui ka panga igapäevatöösse.
Valitsus kiitis heaks ettevõtlustulu lihtsustatud maksustamise seaduse eelnõu, mis annab võimaluse luua ettevõtluskonto.
Videotuvastus võimaldab inimestel lihtsamini ja vähesema vaevaga panga kliendiks hakata. Kui seni pidi klient pangakonto avamiseks isikut tõendava dokumendiga külastama pangakontorit, siis uue infotehnoloogilise lahenduse abil saavad eraisikud end tuvastada distantsilt olenemata asukohast.
PwC maksukonsultatsioonide osakonna juht Hannes Lentsius tutvustab riigikogus eraldi seadusena vastu võetud ettevõtlustulu lihtsustatud maksustamise seadust.
Finantsjuhtide ja raamatupidajate töö on täis väljakutseid: palju tabeleid, rohkelt andmeid, vajadus täpsete ja õigeaegsete aruannete järele ning palju korduvaid ülesandeid, mis nõuavad tohutult aega. Power Platform pakub neile väljakutsetele lahendust, võimaldades automatiseerida igapäevaseid protsesse, standardiseerida aruandlust ja luua dünaamilisi aruandeid.