Andmeid ja fakte, tihti ka üksteisele vastu käivaid, kuid pealtnäha andme- ja teaduspõhiseid väiteid on tänapäeval võimatu ignoreerida – nende abil üritatakse suunata nii meie igapäevaelu otsuseid, firmade äristrateegiat kui ka riikliku poliitikat, tõdeb akadeemik Krista Fischer, Tartu Ülikooli matemaatilise statistika ja biostatistika professor.

- Akadeemik Krista Fischer ütleb, et inimesed otsivad andmetes ja teadusartiklites tihti vaid kinnitust oma uskumustele, ignoreerides fakte, mis räägivad nende vastu.
- Foto: Sille Annuk/Postimees/Scanpix
Infokülluses orienteerumiseks vajalik statistiline kirjaoskus on seega hädavajalikum kui kunagi varem – paraku võimalused selle õppimiseks või parandamiseks on tihti piiratud.
Alex Edmansi raamat “Võib sisaldada valet” täidab siin olulise lünga. Ta on kirjutanud statistilise kirjaoskuse õpiku, kus lugejat ei sunnita süüvima keerulistesse valemitesse ega arvudesse, vaid suunatakse kaasa mõtlema rohketele haaravalt kirjutatud lugudele. Nende lugude kaudu selgitab ta esmalt andmete- ja faktiderägastikus orienteerumise aabitsatõdesid ja õpetab ära tundma levinumaid takistusi, mis ei lase meil otsida objektiivset tõde.
Tõepoolest otsime ju tihti andmetes ja teadusartiklites vaid kinnitust oma uskumustele, ignoreerides fakte, mis räägivad nende vastu. Liiga sageli kipume mõtlema mustvalgelt, paigutades ümbritseva maailma objekte “hea” ja “halva” kastidesse.
Kas tõendid on tõestus?
Raamatus toodud lugude najal oskame ehk paremini nii iseenda kui ka teiste juures selliseid mõttemustreid ära tunda ja loodetavasti muuta. Saame teada, miks väide pole veel fakt, faktid pole andmed ega andmed pole tingimata veel tõendid. Samuti pole andmepõhised tõendid tingimata veel ammendav tõestus.
Edmans toob välja tavalised viisid, kus andmetest üritatakse “välja kaevata” tõestust oma väidetele, jättes nii pealiskaudsele publikule petliku mulje tõenduspõhisusest. “Andmekaevamise” tõttu tekibki olukord, kus täpselt samu andmeid ja fakte analüüsides võivad kaks inimest jõuda risti vastupidistele tulemustele ning probleemide lahendamise asemel võivad andmed paradoksaalsel moel hoopis kaasa aidata polariseerimisele, vastandumisele.
Kasulik igasugustele otsustajatele
Objektiivsele tõele lähemale aitab meid korrektse statistilise metoodika kasutamine, mille põhimõtteid on autor lihtsalt ja loogiliselt lahti seletanud. Seejuures liigub ta lausa märkamatult lihtsatelt põhimõtetelt keerulisematele, selgitades esmalt lahti statistilise hüpoteeside testimise põhimõtted ja seejärel regressioonanalüüsi olemuse, minnes sealt edasi põhjuslikke järeldusi võimaldavate instrumenttunnuse meetodite juurde.
Siiski pole tegemist edasijõudnute statistikaõpikuga, vaid neid ideid on selgitatud ilma lugejalt sügavamaid matemaatikateadmisi eeldamata.
Lõpuks jagab autor konkreetseid soovitusi, kuidas nende teadmiste najal olla targemad nii üksikisiku, organisatsiooni kui ka ühiskonnana. Leiame juhtnööre, kuidas oponentide ründamise asemel tasub ka ise õppida oma väidetele vastuargumente sõnastama. Samuti jagab lõpupeatükk juhiseid faktipõhise info eristamiseks kahtlase tõenduspõhisusega väidetest.
See raamat on kohustuslik kirjandus erineva taseme otsustajatele ja väärtuslik lugemismaterjal igaühele, kes püüab leida objektiivset tõde ja tunda ennast infoühiskonnas kindlamalt.
Alex Edmans on London Business Schooli professor ja tunnustatud majandusteadlane ning raamatu
“Võib sisaldada valet” autor.
Edmans esines 10. aprillil
Pärnu finantskonverentsil.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Järgmine finantskonverents toimub 23.-24. aprillil 2026. Saame jälle kokku!
„Palju huvitavat infot.“ „Tööalaselt kasulikud ja silmaringi avardavad teemad.“ „Sujuv korraldus, läbi mõeldud detailid.“ „AI fookus. Alex Edmansi ettekanne oli inspireeriv.“ „Programm on väga hüplik teemade osas, puudub tervik.“ „Meeldis teemade mitmekesisus ja mõnus üldine korraldus.“
London Business Schooli rahandusprofessorit Alex Edmansit võib iseloomustada lausega „kes palju teeb, see palju jõuab“. Muuhulgas on ta pidanud mitu loengusarja Gresham College'is, mille missioon on pakkuda ülikoolitasemel tasuta avalikke loenguid. Need on kõigile kättesaadavad järeltarbimiseks nii video-, audio- kui ka tekstivormis.
Kui Damodaran on nagu Metallica, siis Edmans on nagu Rammstein
Tänavuse Pärnu Finanantskonverentsi avab London Business Schooli rahandusprofessor Alex Edmans. Ta on finantskonverentsi 27 aasta pikkuse ajaloo üks kuulsamaid esinejaid. Edmans toob konverentsile oma globaalse mõju ja uuenduslikud ideed, mis on inspireerinud nii akadeemikuid kui ka praktikuid üle maailma.
Läti juhtiv ehitusseadmete rendiettevõte Storent viib läbi uut võlakirjaemissiooni, et jätkata oma positsiooni tugevdamist Baltikumis ja Põhja-Euroopas. Ettevõte otsib pidevalt uusi kasvuvõimalusi, investeerib oma varadesse ning uurib strateegiliselt olulisi omandamisvõimalusi. Praegu analüüsib Storent hoolikalt võimalikku omandamist Texases, USA-s, mis võiks veelgi kiirendada ettevõtte rahvusvahelist laienemist.