USA rahandusministri kandidaat Scott Bessent rõhutab õigustatult, et tugevam majanduskasv on Donald Trumpi teise ametiaja proovikivi. Tugevam majanduskasv ei tähenda mitte ainult suuremaid sissetulekuid ja elatustaset, mis on majanduspoliitika põhieesmärk, vaid võib vähendada Ameerika tohutut föderaaleelarve puudujääki ja võla suhet SKP-sse. Samuti muudab see hõlpsamaks kompromisside tegemise kaitse-, sotsiaal- ja hariduskulutuste ning teaduskulutuste vahel.
- Glenn Hubbard on Columbia ülikooli rahandusprofessor. George W. Bushi ajal oli ta USA presidendi majandusnõukoja esimees (2001-2003). Foto: Brookings Institution
Aga kiirema kasvu saavutamiseks ei piisa soovist. See nõuab tegevuskava, mis põhineb arusaamal, milliste kanalite kaudu majanduspoliitika suurendab või vähendab majanduse kogutoodangut. Kuigi investeerimissõbralik maksupoliitika võib suurendada kapitali akumuleerimist, tootlikkust ja SKP-d, võivad eelarvedefitsiidist või kulutuste muutustest tulenevad kõrgemad intressimäärad avaldada vastupidist mõju. Ja kuna töötundide arvu kasv on üks SKP kasvu komponente, peaks USA uus administratsioon vältima poliitikaid, mis takistavad tööjõu osalemist tööturul, ja äkilisi majanduskasvule vastu töötavaid muutusi seaduslikus immigratsioonis.
Tootlikkuse kasvu kolm alust
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Kuigi üleilmsed aktsiaturud on uut aastat alustanud positiivselt, on õhus tunda teatud närvilisust. Ühendriikide ja Euroopa inflatsioon on jonnakalt kiire ja võlakirjatootluste trend on olnud tõusev.
Äsja alanud 2025. aasta on jõudnud juba tuua finantsturgudele uusi trende, millest üks on euro nõrgenemine USA dollari suhtes. Alates 2024. aasta 5. novembrist ehk USA presidendivalimistest on euro langenud dollari suhtes 2,6 protsenti. Praegu maksab üks euro 1,03 USA dollarit, mis on pariteedile ehk euro-dollari võrdsusele väga lähedal. Miks euro kurss dollari suhtes langeb ning mida see toob Euroopa ja seega Balti riikide majandustele?
Lõputult palju on spekuleeritud kaose üle, mis võib (või ei pruugi) oodata Ameerika Ühendriike ja maailma pärast USA presidendiks valitud Donald Trumpi ametisse astumist 20. jaanuaril. Keegi ei tea, kui suur osa Trumpi väljaöeldud agendast on “tõeline” ja kui palju sellest on poliitiline poos tema valijaskonna jaoks, võimu näitamine vastastele või osa läbirääkimisstrateegiast kongressi ja erinevate välismaiste sõprade ja vaenlastega.
USA finantsturud lõpetasid 2024. aasta ja alustasid uut suure hooga. Tähelepanuväärseim trend on praegu USA 10-aastaste võlakirjade intressimäärade kiire kasv, millest tulenev olukord peaks huvi pakkuma ka Balti riikide ettevõtetele ja eraisikutele.
Finantsjuhtide ja raamatupidajate töö on täis väljakutseid: palju tabeleid, rohkelt andmeid, vajadus täpsete ja õigeaegsete aruannete järele ning palju korduvaid ülesandeid, mis nõuavad tohutult aega. Power Platform pakub neile väljakutsetele lahendust, võimaldades automatiseerida igapäevaseid protsesse, standardiseerida aruandlust ja luua dünaamilisi aruandeid.