Kogu kättesaadav statistika osundab sellele, et tänavu ootab Eesti majandust ees järjekordne langus. Kahjuks tundub aina tõenäolisem, et olukorra kiire paranemine ei leia aset ka 2024. aastal.
- Mihkel Nestor, SEB majandusanalüütik. Foto: SEB Pank
Lõppeval nädalal avaldas Statistikaamet esmase hinnangu selle kohta, kuidas läks Eesti majandusel tänavu aasta teises kvartalis. Positiivseid üllatusi sealt mõistagi ei tulnud ja esialgse hinnangu kohaselt oli sisemajanduse koguprodukt 3% väiksem kui mullu samal ajal. Kiirhinnanguna avaldab Statistikaamet vaid reaalse, inflatsiooniga korrigeeritud, SKP muutuse, ent pole kahtlust, et nominaalhindades mõõdetuna ehk nö tavalistes eurodes SKP endiselt suurenes, kuid kindlasti mitte endises tempos. Ilmselt on just kiire nominaalne sissetulekute kasv see, mis on seni aidanud peita reaalse majanduslanguse mõju.
Seotud lood
Eesti majanduslanguse tempo on kvartalist-kvartalisse veidi vähenenud, ka käesoleva aasta teise kvartali tulemus oli väiksem kui esimese kvartali oma. Arvestades Eesti majandust kujundavaid mõjureid, ei ole kiiret paranemist näha ka kolmandas kvartalis. Mis aga majanduslangust kõige enam mõjutavad?
Statistikaameti andmetel tootsid tööstusettevõtted 2023. aasta juunis püsivhindades 12,6% vähem toodangut kui aasta varem. Toodang vähenes kolmest sektorist kahes: energeetikas 29,2% ja töötlevas tööstuses 12,4%, kuid suurenes mäetööstuses 1,6%.
Keskpankade selle nädalased intressitõusud võivad jääda ka viimasteks. Laenumaksete suurenemine on paljude perede elu muutnud keerulisemaks, kuid aina enam leidub ka inimesi, kes kõrgetest intressimääradest raha hoiustades kasu lõikavad.
Euroopa Keskpanga nõukogu tõstis eile keskpanga intressimäärasid ootuspäraselt 0,25% võrra, sest hinnatõus euroalal on endiselt kiire ja väljavaade on, et see aeglustub vaid üsna järkjärguliselt, kirjutab Euroopa Keskpanga nõukogu liige ja Eesti Panga president Madis Müller.
Eesti ja kogu Baltikumi suurim kasutatud autode jaemüüja AS Longo Group pakub kõigis kolmes Balti riigis võlakirju summas 10 miljonit eurot, mille aastane fikseeritud intressimäär on 10% ja tähtaeg kolm aastat. Võlakirjade märkimisperiood kestab kuni 25. novembrini ning on avatud nii jae- kui ka kutselistele investoritele.