Eesti 2024. aasta hinnakasv oli kokkuvõttes 3,5%. Sellest 1,6% tuli kõrgematest tarbimismaksudest. Maksutõuse maha arvestades jäänuks mullune hinnakasv 2% juurde ehk sarnasesse suurusjärku euroala keskmisega.
- Eesti Panga ökonomist Lauri Matsulevitš
Detsembris kasvasid tarbijahinnad aastavõrdluses 3,8%, kuid võrreldes novembriga jäid hinnad samale tasemele.
Teisel poolaastal kallinesid Eestis kiiremini teenuste ja toiduainete hinnad. Võrreldes teiste euroala riikidega kandus Eesti poeriiulitele eriti järsult üle kohvi ja mahlade kallinemine maailmaturul. Praeguseks on nende toidutoormete hinnatõus küll peatunud, kuid hinnatase on jäänud kõrgeks ning see mõjutab hindade kasvu ka lähikuudel.
Teenuste hindu on suuresti kasvatanud eelmise aasta kevadel kerkima hakanud telefoni- ja andmesideteenuste hinnad. Samuti on jätkunud meditsiiniteenuste, sh hambaravi hinnatõus. Tööjõumahukamate teenuste kallinemise taga on ka suhteliselt kiire palgakasv.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Detsembris kasvasid hinnad võrreldes novembriga 0,3 protsenti. Võttes välja tavapärased aastasiseseid kõikumised, siis oli kuine hinnatõus 0,4 protsenti.
Ehkki geo- ja välispoliitiline ebaselgus ning globaalse majandusruumi tervis muudab järgmise aasta majandusprognoosi tegemise tavapärasest keerulisemaks, prognoosivad LHV makroanalüütik Triinu Tapver ja majandusekspert Heido Vitsur, milliseks võiks 2025. aasta kujuneda Eesti majandusele.
Finantsjuhtide ja raamatupidajate töö on täis väljakutseid: palju tabeleid, rohkelt andmeid, vajadus täpsete ja õigeaegsete aruannete järele ning palju korduvaid ülesandeid, mis nõuavad tohutult aega. Power Platform pakub neile väljakutsetele lahendust, võimaldades automatiseerida igapäevaseid protsesse, standardiseerida aruandlust ja luua dünaamilisi aruandeid.