Uued sisemajanduse kogutoodangu (SKT) numbrid kinnitavad, et paigalseis Eesti majanduses jätkub. Kolmandas kvartalis oli Eesti SKT samal tasemel kui ta oli ka teises ja esimeses kvartalis.
- Luminori peaökonomist Lenno Uusküla Foto: Liis Treimann
Võrreldes eelmise aasta kolmanda kvartaliga on aga meie toodang 0,6 protsendi võrra väiksem kui vaadata sesoonselt ja tööpäevadega kohandatud numbreid või 0,7 protsenti, kui seda kohandust mitte teha.
Aastavõrdluses annab tunda ennekõike eratarbimise vähenemine, mis oli lausa 2,1 protsendi võrra languses. Kuna tegemist on väga suure komponendiga kogu SKTst, siis on sellel ka väga selge negatiivne mõju. Kuna järgmisel aastal peale maskude maksmist palga ostujõud langeb ja ebakindlust tuleviku osas on palju, siis on majapidamised sel aastal rohkem säästnud ning lisandunud eurod on pigem pandud kontole, kui et nendega on mindud poodi.
Muret teeb investeeringute langus
Seotud lood
Statistikaameti andmetel kahanes SKP kolmandas kvartalis aastavõrdluses 0,7% ja jäi kvartalivõrdluses eelmise kvartali tasemele. Üldjoontes on majanduse seis muutunud siiski positiivsemaks.
Eesti majanduses paistavad esimesed lootuskiired. Majanduse maht enam ei vähene. Eksport on hakanud taas kasvama. Registreeritud tööpuudus alaneb. Palgasaajate ja pensionäride sissetulekud kasvavad hindadest kiiremini. Intressid langevad ja kinnisvaraturg on mõnevõrra elavnenud.
Majanduslangus on peatunud, kuid kiiret taastumist ei ole veel tekkinud.
Finantsjuhtide ja raamatupidajate töö on täis väljakutseid: palju tabeleid, rohkelt andmeid, vajadus täpsete ja õigeaegsete aruannete järele ning palju korduvaid ülesandeid, mis nõuavad tohutult aega. Power Platform pakub neile väljakutsetele lahendust, võimaldades automatiseerida igapäevaseid protsesse, standardiseerida aruandlust ja luua dünaamilisi aruandeid.